Haberler

Kenya, jeotermal ile ilgili iki yeni resmi kurum tanıttı

Nairobi Şehir Merkezi (kaynak: haber görseli)
Cannur Bozkurt 17 Mar 2019

Kenya'da yürürlüğe giren yeni Enerji Tasarısı ile, jeotermal sektörle ilgili iki yeni resmi kurum kuruluyor. Her iki kurum, Kenya’da jeotermal enerji üretim, iletim, dağıtım ve ayrıca yenilenebilir enerjinin değerlendirilmesinin gelişimi için ek kaynaklar sağlamak amacıyla enerji kaynaklarını düzenleyecek.

“Doğu Afrika” tarafından bildirildiği üzere, Cumhurbaşkanı Uhuru Kenyatta, Kenya’nın enerji kaynaklarını yönetmek ve düzenlemek için üç ulusal varlık kuran Enerji Tasarısı 2017 de dahil olmak üzere üç ana tasarıya onay verdi.

Tasarı, Enerji ve Petrol Düzenleme Kurumu, Kırsal Elektrifikasyon ve Yenilenebilir Enerji Kurumu ile Nükleer Güç ve Enerji Ajansı’nı oluşturmaktadır.

Tasarılar içerisinde jeotermal sektörüyle ilgili iki yetkili makam da bulunmaktadır; nükleer tesislerin ruhsatlanması dışında, elektrik enerjisi üretimi, ithalatı, ihracatı, iletimi, dağıtımı, temini ve kullanımını düzenleyen Enerji ve Petrol Düzenleme Kurumu.

Kurumlar ayrıca, ham petrol hariç petrol ve petrol ürünlerinin ithalat, rafinajı, ihracatı, nakliyesi, depolanması ve satışının yanı sıra yenilenebilir enerjinin üretimi, dönüşümü, dağıtımı, tedariki, pazarlanması ve kullanımını yönetecektir.

Kırsal Elektrifikasyon ve Yenilenebilir Enerji Şirketi, Kırsal Elektrifikasyon Programının uygulanmasını denetlemek, Kırsal Elektrifikasyon Program Fonunu yönetmek, program ve yenilenebilir enerji için ilave fonlar ile kaynak sağlamak gibi görevleri de üstlenecektir.

Nükleer Enerji ve Enerji Ajansı, bir nükleer enerji programının olası uygulanmasından sorumlu olacaktır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy