Haberler

Kenya, Menengai’deki jeotermal IPP projelerinden ilki Mart ayında başlıyor

Steam pipes at Menengai, Kenya (source: GDC)
Eren Günüç 18 Oca 2018

Menengai Jeotermal Projesinde, Bağımsız Enerji Üreticileri tarafından inşa edilecek olan üç enerji santralinden birincisi için tören bu yılın mart ayında gerçekleştirilecek. Bu özel yatırım modelinde GDC ön riskleri üstleniyor, ardından özel sektör oyuncularını santralleri inşa etmesi ve işletmesi için davet ediyor.

Quantam East Africa Power Limited, Sosian Menengai Geothermal Power Limited (SMGPL) tarafından takip edilen 35MW’lık ilk enerji santrali için zemin hazırlayacak.

Yakın zamanda Nairobi’deki Yıllık Personel Değerlendirme Toplantısı sırasında konuşan GDC Genel Müdürü ve CEO Eng. Johnson P. Ole Nchoe personele, proje zaman çizelgelerini ve teslimatı hızlandırarak, Mart 2018’e kadar ilk IPP’nin yerini alacağından emin olduğunu belirtti.

GDC tarafından lisanslanan üç IPP,

  • Orpower 22 Limited,
  • Sosian Menengai Geotherml Power Limited (SMGPL) ve
  • Quantam East Africa Power Limited’dir.

Bu şirketlere Menengai Jeotermal Projesinden ulusal şebekeye güç sağlamaları istenecek.

Şirketler enerji santrallerinin yapımına 210 milyon dolar (Sh25.5 milyar dolar) yatırım yapmayı planlıyorlar. Projenin Hükümetin 5.000 MW hedefi uyarınca 500.000 hane ve 300.000 işyerine düşük maliyetli güç erişimini sağlamaları bekleniyor.

Kenya Elektrik İletim Şirketi Ltd (Ketraco), elektrik santrallerinden 105 MW güç ileten 132kV trafo merkezi kurdu.

Afrika Geliştirme Bankası (AfDB) tarafından Menengai Modeli olarak sunulan düzenleme uyarınca GDC öncülük risklerini göze alıyor ve ardından özel sektör oyuncularını santralleri inşa etmesi ve işletmesi için davet ediyor.

Kaynak:GDCThinkGeoEnergy aracılığıyla