Haberler

Kenya: Toplumsal Katılım ve jeotermal enerjinin kutsal doğası

Group of Maasai women in front of a geothermal plant, Olkaria/ Kenya (source: Caitlin Smith, Senior Program Coordinator, U.S. Energy Association)
Eren Günüç 17 Ağu 2017

Kenya'nın yerel Maasai nüfusu için, Yeni Zelanda Maori kabilelerinin projelere katılımı ve jeotermal gelişiminde başarılı bir topluluk haline gelmesi konusunda başarılı bir proje çalışması.

Bu hafta Power Africa tarafından yayınlanan   “Power Africa, kültürler ve kıtalar arasında topluluk katılımı konusunda en iyi uygulamaları paylaşıyor” isimli harika bir makalede fantastik bir projeye büyük bir fikir vermektedir.

Kenya’nın Maasai kabilelerine, Rift Vadisi’ndeki jeotermal faaliyet alanlarının kültürel ve manevi önemi vardır. Yeraltından akan doğal ısı kaynağı, göçebe yaşam şekilleri için kritik öneme sahiptir ve yukarısındaki topraklar, vahşi yaşam ve ritüel alanları ile bol miktarda bulunur. Kenya hükümeti Maasai ve diğer kabileler için doğal kaynakların önemini kavradı ve kabile haklarını korumaya çalıştı. Bununla birlikte, Kenya, Afrika’nın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biridir ve enerji üretim kapasitesinde sürekli büyümeyi gerektirmekte.

Yeni Zelanda’nın Maori kabilelerine göre, jeotermal kaynaklar sadece bir elektrik kaynağı değil; Onlar tanrılardan kutsal bir armağandır. Maori, yiyecek hazırlamak, hastalıkları tedavi etmek ve dini törenlerde yüzyıllarca doğal jeotermal havuzlar kullandı. Günümüzde Yeni Zelanda’nın modern ekonomisi, elektrik üretiminin% 16’sından fazlasını jeotermal enerjiye dayanıyor. Jeotermal projeler, sorumlu bir şekilde yönetilmezse, su rezervlerini tüketerek ve göç yollarını, sığır otlatmayı ve kara istikrarını bozarak yerel popülasyonları olumsuz yönde etkileyebilir.

Yeni Zelanda, jeotermal gelişim sırasında etkilenen topluluklara katılmak için küresel bir standart oluşturdu. Yeni Zelandalı enerji kuruluşları, aynı zamanda ülkenin elektrik ihtiyacını karşılarken Maori topluluklarının haklarının ve geleneklerinin korunmasını sağlamak için Maori Iwis (kabileler) ile başarılı bir şekilde ortaklık kurdu. Maori ve kamu kuruluşu Mercury’nin ortak girişimi olan Tauhara North 2 Trust (TN2T) gibi şirketler, çevre koruma ve yerel ekonomik kalkınma projeleri aracılığıyla yerel halkın refah düzeyini geliştirirken jeotermal kaynaklarını başarıyla geliştirdi.

Son yıllarda, ülkedeki en büyük enerji üreten şirket olan Kenya Elektrik Üretim Şirketi (KenGen), kabile toplumlarıyla olan anlaşmazlıklar nedeniyle proje gecikmeleri veya iptalleriyle karşılaştı. KenGen, Kenya, Naivasha yakınlarındaki Olkaria alanında 500 MW’tan fazla jeotermal enerji üretimi geliştirdi. Olkaria, dünyanın önde gelen jeotermal kaynaklarından birine ev sahipliği yapmanın yanı sıra Maasai’nin büyük bir nüfusa ev sahipliği yapıyor. İletim hatları, boru hattı altyapısı ve erişim yolları üzerindeki kabile itirazları, proje gecikmelerine, maliyet aşımlarına ve hatta proje iptallerine yol açtı. KenGen ile Maasai ve diğer yerel kabileler arasındaki ilişkiler sıklıkla gerginleşti.

Yeni Zelanda’nın enerji sektörü, binlerce kilometre ötesinde, enerji verimliliğinin geliştiricilerine akıllı sosyal ve çevresel programlar tasarlamak için proaktif paydaş katılımının nasıl yardımcı olabileceği konusunda bir model oluşturmaktadır. Yeni Zelanda’nın jeotermal alanındaki deneyimleri, topluluk katılımının, kamuya açık alanlarda dava açılması, proje gecikmeleri ve itirazlardan kaçınılmasına yardımcı olurken, kamu hizmetleri ve kabile grupları arasında paylaşılan bir değer yarattığını gösteriyor.

Doğu Afrika’da Topluluk Katılımı İçin Bir Model

Yeni Zelanda ve Kenya arasındaki benzerlikleri fark ederek, Power Africa ve ortakları, Birleşik Devletler Enerji Topluluğu (USEA) ve Jeotermal Enerji Birliği (GEA) KenGen ve üç Yeni Zelanda şirketi arasında bir Kenya-Yeni Zelanda Ortaklığı yapıldı.

Bir yıl boyunca, Power Africa, KenGen üst düzey liderliği, Maasai temsilcileri ve Yeni Zelanda’daki muadilleriyle dört değişim misyonunu desteklendi. Yeni Zelanda’ya yapılan ilk değişim misyonunda Kenya temsilcileri, enerji üretimini taşkını azaltma altyapısıyla, kutsal bir termal havuzla ve enerji sektöründe Maori gençler için kariyer yolları açan bir staj programı ile birleştiren bir model site olan Ohaaki jeotermal istasyonunu gezdi. Projenin şartları, altı ay içinde müzakere edildi ve Contact Energy ile yerel Maori kabilesi olan Ngati Tahu arasında mutabakat zaptı yapıldı. Yeni ziyaret sırasında Yeni Zelanda temsilcileri, KenGen destekli RAPland topluluğunu, yeni inşa edilen evler, ilkokul ve sağlık ocağı ile yeniden yerleşim projesini gezdi. Ziyaret sırasında gerçekleşen bir diyalog sonucunda, KenGen şu anda yerel Maasai topluluklarıyla ortak mülkiyet düzenlemelerini görüşmeyi düşünüyor.

Makalenin tamamı için aşağıdaki linke bakın.

PowerAfrica via Medium, ThinkGeoEnergy aracılığıyla