Haberler

Kenya’da jeotermal geliştiriciler ve yerli gruplar arasında bir ilişki geliştirilmesi

Maasai and Maori meeting at Olkaria/ Kenya (source: Caitlin Smith, Senior Program Coordinator, U.S. Energy Association)
Eren Günüç 5 Şub 2018

Power Africa tarafından bir makalede, Yeni Zelanda'lı Contact Energy Maori grubu ile yaşadıkları sorunlar ve çözümlerden öğrendiklerini, Kenya'daki KenGen ile Kenya'daki Maasai nüfusunun jeotermal gelişimin işbirliğine ilişkin birlikteliklerinin en iyi uygulama stratejileri paylaşılıyor.

Yeni Zelanda’dan bildirilen bir grup Maoris, Kenya’daki yerel Maasai’ye Kenya’daki enerji şirketleri geliştiren enerji şirketleri ile daha iyi anlaşmalar yapmak için NZ elektrik santrali Contact Energy ile birlikte katıldı.

Yeni Zelanda’nın yerli nüfusunu daha önce jeotermal gelişim sürecine nasıl dahil etmeyi başardığının benzersiz yolunu bildirmiştik. Şimdi ise Kenya, ülkedeki jeotermal gelişimin yakınında yerel halka benzer bir destek sağlamak için uğraşıyor.

Jeotermal faaliyette benzer yerli kültürel inanışlarla ABD, Power Africa girişimini ABD Enerji Derneği  ve Jeotermal Enerji Kurumu, yerel Maori grubu Ngati Tahu’ya Kenya elektrik şirketi Kenya Elektrik Üretim Şirketi (KenGen) ile en iyi uygulama stratejilerini paylaşmak için anlaştı.

Anlaşmazlıklar ve mücadeleler Kenya’daki projelerin gecikmesine ve iptallerine yol açtı ve bu Yeni Zelanda’da daha önce gerçekleşmişti. ”

Hikayenin biraz daha arka planı şu makaleyle bulunabilir: “The Sacred Nature of Geothermal Energy – How Power Africa is Sharing Best Practices on Community Engagement Across Cultures and Continents” (Power Africa).

Kaynak: NZ Herald, ThinkGeoEnergy aracılığıyla