Haberler

Kenya’da planlanan Olkaria I Ünite 6 jeotermal santrali için temeller atıldı

Kenya, Olkaria I Unit 6 projesi, inşaa çalışması (kaynak: Franki Africa)
Cannur Bozkurt 5 Oca 2020

İnşaat şirketi Franki Africa, Kenya'nın Olkaria kentinde daha da genişleyen KenGen'in Olkaria I Ünite 6'nın temellerinin inşasıyla ilgili ayrıntıları paylaştı.

İnternet sitesindeki bir makalede, Franki Africa (bir Keller şirketi), Afrika’daki türünün en büyük jeotermal enerji santrali kompleksi Olkaria’da daha fazla genişlemeye yönelik girişimi konusuna ilişkin rapor paylaştı.

Franki kısa süre önce Olkaria I jeotermal elektrik santralinde devam eden büyümenin en son üyesi olan Ünite 6’nın temel direklerini tasarlamak, kurmak ve test etmek için atandı.

Olkaria I, bölgedeki altı elektrik santral serisinden biri. Olkaria I, II, III ve IV şu anda güç üretirken, Olkaria V halen yapım aşamasında ve Olkaria VI’nın inşaatı 2021 için planlanmakta.

Son büyüme projesi (Ünite 6) Aralık 2018’de başladı ve temel Mayıs 2019’da atıldı. Ünite 6, Olkaria I’in çıkış kapasitesine 83.3 MW daha ekleyecek ve Olkaria I’in toplam çıkış kapasitesini 274 MW’a çıkaracak.

Sahada kapsamlı bir jeoteknik araştırma yapılmış ve bu araştırmanın sonuçları temel tasarımının ayrılmaz bir parçasını oluşturmuştur. Franki ekibi, inşaası için bir “tasarım ve inşa” çözümü sunmakla görevlendirildi. Şirket içi tasarım ekibi, bu değerli bilgileri, çeşitli yapılar için belirlenen yerleşim kriterlerini karşılamak üzere en uygun temel çözümleri sağlamak için kullanıldı.

Makalesinde şirket, özellikle temel atma işi olmak üzere çalışmaları hakkında daha fazla ayrıntı sunmakta. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Santralin 2021 yılında faaliyete geçmesi planlanıyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy