Haberler

Kenya’daki Turkana Jeotermal Projesi’ne, Afrika Birliği’nden 1 Milyon $ hibe

Lake Turkana, Kenya (source: flickr/ Wayne Feiden, creative commons)
Eren Günüç 9 Kas 2017

Olsuswa Energy'nin Kenya'daki Turkana jeotermal projesi, Afrika Birliği Komisyonu tarafından yüzey araştırmaları ve bazı altyapı çalışmaları için kullanılmak üzere 1 milyon dolarlık hibe sağladı.

Olsuswa Enerji, Afrika Birliği Komisyonu’ndan (AUC) Turkana jeotermal enerji santralinin geliştirilmesine yönelik toplam 980.000 $ (yaklaşık Sh101.5 milyon) tutarında bir hibe aldı.

Turkana’da halen altın ve diğer kıymetli metaller araştıran Mayfox Mining Müdürü Olsuswa Enerji Direktörü Bay Manga, yapılan açıklamada, fonların 140MW jeotermal projesinin eş finansmanına gideceğini söyledi. Santralin ilk etapta 2022’de faaliyete geçilmesi planlanıyor.

Olsuswa Energy, tesisin elektriği şebekeye besleyene kadar beş ila sekiz yıllık kalkınma planlıyor. 70 MW’lık bir birinci faz geliştirme planlanlanıyor.

Afrika Birliği Komisyonu tarafından Altyapı ve Enerji Dairesi aracılığıyla verilen hibe her iki tarafça da bu hafta imzalandı.

Fonlar, Turkana İlçesi’ndeki Bariyer volkanik kompleksinde yüzey araştırması yapmak ve altyapı geliştirme programını yapmak için kullanılacaktır.

Kaynak: Business Daily, ThinkGeoEnergy aracılığıyla