Haberler

Kırsal elektrik kooperatifi Filipinler’de Aboitiz ile jeotermal PPA imzaladı

Makban jeotermal enerji santrali, Filipinler (kaynak: ThinkGeoEnergy, creative commons)
Cannur Bozkurt 10 Oca 2020

Yerel bir kırsal elektrik kooperatifi, Tiwi ve MakBan jeotermal santrallerinden 3.0 MW enerji üretim kapasitesi ve 20 MW acil durum kapasitesi için AP Yenilenebilir Enerji (Aboitiz Group) ile jeotermal elektrik satın alma anlaşması imzaladı.

Yerel olarak bildirildiği üzere, Filipinler’in en büyük kırsal elektrik santralleri arasında yer alan Batangas II Electric Cooperative, Inc. (BATELEC II), Aboitiz Power Corporation ile bir elektrik satın alma anlaşması imzaladı.

Enerji tedarik anlaşması, Aboitiz’in Tiwi ve Makiling-Banahaw (MakBan) jeotermal enerji santrallerinden BATALEC II’ye 3.0 MW elektrik enerjisi sağlanmasını gerektirmekte. Sözleşmenin fiyatlandırılması veya süresi hakkında herhangi bir ayrıntı açıklanmadı.

Aboitiz Power’ın  yan kuruluşu olan ve Tiwi ve MakBan santrallerinin işletmecisi olan AP Renewables Inc., BATALEC II’ye ayrıca bir yıl süreyle, 26 Aralık 2019 ile 25 Aralık 2020 arasında 20 MW acil durum güç kaynağı tedarik edecek.

Batangas elektrik kooperatifi 132 MW’lık en yüksek talebi değerlendirdi, böylece, tedarik portföyünün marjinal bir bölümünü AP’nin jeotermal santrallerinden tedarik edeceğini bildirdi.

Bununla birlikte, elektrik kooperatifinin yenilenebilir enerji (RE) kaynağını desteklemeye yönelik bu eğilimi “cesur bir hareket” ve “yönetiminin çeşitlendirilmesi için çığır açan bir girişim” olarak görüldü.

Kaynak: ThinkGeoEnergy