Haberler

Kırşehir’de, jeotermal kaynakları kullanırken verimini artıracak projeye destek verildi

AHİKA web sayfası ekran görüntüsü
Cannur Bozkurt 19 Kas 2020

Jeotermal kaynakların daha verimli kullanılması amacıyla, AHİKA tarafından desteklenen “Jeotermal Otomasyon Kumanda Merkezi Projesi”ne ilişkin protokol, Kırşehir Valiliğinde imzalandı.

Ahiler Kalkınma Ajansı (AHİKA) 2020 Yılı Güdümlü Proje Desteği kapsamında hazırlanan ve başvuru sahibinin Kırşehir İl Özel İdaresi’nin olduğu “Kırşehir Jeotermal Otomasyon Kumanda Merkezi” Projesi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanarak destek almaya hak kazandı.

Kırşehir Valisi İbrahim Akın ve ilgili taraflar arasında imzalanan protokole göre, “Jeotermal Otomasyon Kumanda Merkezi Projesi” AHİKA’dan 6 Milyon lira hibe desteği alacak.

Proje, jeotermal kaynağın kontrollü kullanımı için termal su dağıtım sistemine entegre otomasyon-kumanda sisteminin kurulması, termal suyun tekrar kullanımı için altyapının oluşturulması ve faaliyete geçirilmesi, jeotermal kaynağın kullanımındaki israfın önlenmesi, etkin ve verimli kullanımının sağlanması amaçlanıyor.

Kurulacak otomasyon-kumanda sistemi ile daha verimli hale getirilecek işleyis sayesinde, aynı miktarda enerji ile daha fazla işletmeye hizmet verilmesi öngörülüyor. Dolayısıyla ilde sağlık, turizm ve tarım sektörlerine önemli katkı sunması ve bu alanlarda yapılacak yatırımların artması hedefleniyor.

Kaynak: İHA