Haberler

Kırşehir’in jeotermal seralarında üretim çeşitlenerek devam ediyor

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, jeotermal serası (kaynak: KAEÜ haber görseli)
Cannur Bozkurt 13 Tem 2020

Kırşehir'in Jeotermal Potansiyelini avantaja çevirme çalışmalarını sürdüren Ahi Evran Üniversitesi, jeotermal kaynaklı AR-GE seralarında, domatesin ardından, arılarla hormonsuz biber ve salatalık üretimine başladı.

Türkiye’nin pilot proje üniversitelerinden biri olan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi (KAEÜ), jeotermal enerji ile tarım çalışmaları çerçevesinde Bağbaşı Kampüsü içerisinde bir Ar-Ge serası oluşturdu. Sera aynı zamanda öğrenciler için de bir laboratuvar işlevi görmekte.

Ar-Ge Serasında yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren Proje Yürütücüsü Dr. Öğr. Üyesi Hakan Başak, üretime başlanılan beş kompartımanda domates, hıyar ve Kaliforniya Wonder biber  yetiştirdiklerini anlatarak Ar-Ge Serasının asıl amacının yüksek teknoloji kullanarak üretimde kalite ve verimliliği artırmak olduğunu söyledi. En az düzeyde kimyasal ilaç kullanarak tuta absoluta( domates güvesi) zararlısı ile en iyi şekilde mücadele ettiklerinin altını çizen Başak, suni ilaçlama ile hasat arasındaki sürenin çok önemli olduğunu ve kendilerinin bu ayarlamaları en iyi şekilde yaparak ilaç kalıntısının önüne geçtiklerini dile getirdi. Doğal gübre gibi yöntemlerle kimyasal gübre ihtiyacını azalttıklarına dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Hakan Başak, daha sürdürülebilir ve insan sağlığı için risk oluşturmayan ürünler elde ettiklerini anlattı.

İlk etapta 140 dönüm arazi üzerinde bombus arıları ile hormonsuz domates üretimi geliştirilen projenin, ön görülen üç etabının tamamlanması ile 400 dönümlük arazide 500 kişinin istihdam edildiği bir üretim sahasına dönüştürülmesi öngörülüyor.

Öncelikle Kırşehir ölçeğinde bölgeyi kalkındırma ve yeni iş sahaları oluşturma çabası içinde olduklarını anlatan Prof. Dr. Vatan Karakaya, bölgede kalkınma ve kümelenme yolunun Karakurt’ta yapılan ve 200 kişiye iş imkânı sağlayan sera ile yolunun açıldığını söyledi. Bilimsel bilgi ve Ar-Ge çalışmalarının üreticinin ufkunu açacağını belirten Rektör Karakaya, jeotermalin kullanıldığı sera fikrini katma değeri yüksek olan sağlıklı ürün yetiştirerek yerelden ulusala oradan da tüm dünyaya tanıtacaklarını dile getirdi. Gelinen aşamada amaçlarının yüzde 70’ini gerçekleştirdiklerini söyleyen Prof. Dr. Vatan Karakaya, dünyanın üretim fikrinin yapıldığı bir Ar-Ge Merkezi olma hedefleri olduğunu da ifade etti.

Kaynak: Ahi Evran Üni.