Haberler

Kitap – Yirminci Yüzyıla Kadar Dünyada Jeotermal Enerji Tarihi

Kökenlerinden 20. Yüzyıla Dünya Jeotermal Enerji Tarihi
Cannur Bozkurt 17 Ağu 2020

Raffaele Cataldi ve Mario César Suárez Arrriaga tarafından yazılan yeni bir kitap, jeotermal enerjinin kökenlerinden 20. yüzyıla kadar olan tarihini paylaşıyor.

“Kökenlerinden 20. Yüzyıla Dünya Jeotermal Enerji Tarihi” adlı kitap Raffaele Cataldi ve Mario César Suárez Arrriaga tarafından yazıldı. Kitap, insanlık ve jeotermal “fenomenler” arasındaki ilişkinin tarihine inanılmaz derecede becerikli bir genel bakış sunuyor.

ABD Massachusetts Dartmouth Üniversitesi Makine Mühendisliği Onursal Şansölyesi Profesörü Ronald DiPippo kitabı şu sunuma açmakta:

“Üç ana yenilenebilir enerji kaynağından – güneş, rüzgar ve jeotermal – en az anlaşılan ve takdir edilen jeotermaldir. İnsanlar genellikle ilk ikisinin kullanımını kabul ediyor ve destekliyor, ancak jeotermal söz konusu olduğunda, çoğu insanın bu konuda sadece belirsiz fikirleri var. Potansiyel olarak yıkıcı volkanik patlamaları ve depremleri jeotermal enerjiye bağlayabilirler, ancak çoğu faydaları hakkında bilgi sahibi değildir. Nispeten çok azının jeotermal enerji ile kişisel zevkli deneyimleri olmuştur. Milyonlarca insan her yıl Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Yellowstone Ulusal Parkı’ndaki muhteşem, hayranlık uyandıran gayzerleri ziyaret ederken ve Japon halkı jeotermal kaplıcaları rahatlatıcı ve sağlıklı bir deneyim olarak benimserken, dünyanın dört bir yanındaki milyarlarca insanın jeotermal enerji hakkında hiçbir bilgisi yok. Bu talihsiz bir durum. Gezegenimize canlılığını ve uzun ömürlülüğünü veren jeolojik kuvvetleri yaratan kesinlikle jeotermal enerjidir.”

Cataldi ve Suarez Arriaga, jeotermal aktivite ile insanlık arasındaki ilişkinin bilimsel, çok okunabilir, çekici ve kapsamlı bir tarihini sunuyor. İnsanların yaşından önce başlıyorlar ve uzun tarihin izini sürüyorlar, anlatılarını eskizler ve şaşırtıcı derecede güzel sanat eserleriyle aydınlatıyorlar.

Binalarda ve konutlarda konfor kontrolü sağlamanın daha verimli bir yolu olarak önemi giderek artan yeni bir teknolojik ilerleme olan jeotermal ısı pompalarına ilişkin yepyeni bir bölüm eklenmiş. Son olarak, Rusya’nın uzak doğusundaki Kamçatka yarımadasının jeotermal tarihi, keşfi ve gelişimine odaklanan Roman I. Pashkevich tarafından yazılmış bir ek var. Pauzhetka’daki jeotermal elektrik santraline, bu santralin onayını almak için gerekli olan bilimsel, teknik, idari ve bürokratik süreçlerin ayrıntıları dahil olmak üzere özel dikkat gösterilmiş.

Kitapta yeni monografın okunması, içinde yaşadığımız dünyanın şekillenmesinde jeotermal enerjinin önemi konusunda derin bir takdir bırakacaktır. Jeotermal enerji, zevkimize, sağlığımıza ve refahımıza, ulusların ticaretine, gezegenin canlılığına ve teknolojik ilerlemeye önemli ölçüde katkıda bulundu. Ne kadar çok insan bu gerçeği anlar ve takdir ederse, bu dinamik gezegenimizde hayatta kalmak ve gelişmek için çabalarken jeotermal enerjinin oynayacağı daha büyük rol o kadar büyük olacaktır.

Kitabı buradan satın alabilirsiniz.

Uluslararası Jeotermal Birliği (IGA) üyeleri için 25 Euro’luk fiyat üzerinden % 10 indirim uygulanmaktadır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy