Haberler

Kızıldere Jeotermal Santrali’nde termal enerji depolamasının gösterilmesi

Kızıldere JES, Zorlu Enerji (kaynak: Zorlu Enerji)
Cannur Bozkurt 16 Ara 2019

AB destekli araştırma projesi GeoSmart'ın bir parçası olarak, Zorlu Enerji'nin Kızıldere Jeotermal Santrali'nde termal enerji depolaması üzerine bir gösteri projesi oluşturulacak.

AB tarafından finanse edilen GeoSmart projesi, çalışan jeotermal santrallerde tanıtım ile jeotermal ısı ve enerji sistemlerinin esnekliğini ve verimliliğini artıracak yenilikleri optimize etmeyi ve göstermeyi hedeflemektedir – GeoSmart teknolojisinin iki çeşidi, düşük ve yüksek entaljik CHP’nin farklı esneklik ihtiyaçlarını karşılamaktadır (birleşik ısı ve güç) sağlanması.

GeoSmart projesinin, Türkiye’nin en eski jeotermal santraline ev sahipliği yapan Kızildere sahasında gösterilmesi planlanmaktadır. Zorlu Enerji, termik enerji depolama sistemlerinin gösterilmesi ile enerji santrali kullanılabilirliğini ve verimliliğini arttırmayı ve enjeksiyon sıcaklıklarını azaltarak rezervuardan ısı çıkarımını artırmayı planlamaktadır.

Zorlu Enerji’den konuya ilişkin gelen açıklama şu şekilde: “GeoSmart projesi, şebekedeki aşırı elektriğe ihtiyaç duyan buhar boşaltma kapasitesine sahip termal enerji depolama sistemlerinin eklenmesiyle şebekedeki yoğun saatlere olan ihtiyacı telafi etmek için en yenilikçi çözümlerden biri gibi görünüyor. Zorlu Enerji, uzun vadeli jeotermal tecrübesini tüm Avrupa’dan gelen ortaklarla paylaşmak için çok istekli.”

1993 yılında kurulan Zorlu Enerji, global ölçekte entegre hizmet sunan, farklı enerji sektörlerinde faaliyet göstermeyi amaçlayan bir enerji şirketidir. Zorlu Enerji şirketlerinin iştiraki olan ve halka açık tek şirket olan Zorlu Enerji, doğal gaz satış ve dağıtım, elektrik santrallerinin ve EV şarj istasyonlarının yapım, yönetim ve bakımı, elektrik ve buhar üretimi ile perakende, elektrik satışı, elektrik dağıtımı, güneş paneli satışı ve montajı gibi entegre bir şirket birleşimi ile sektörün çeşitli alanlarında faaliyet göstermektedir. Zorlu Enerji, toplam kurulu kapasitenin 1 / 4’ünü elinde tutarak Türkiye’nin önde gelen jeotermal işletme yatırımcısıdır. Zorlu Enerji, Türkiye’nin iki farklı bölgesinde, 260 MWe Kızıldere ve 45 MWe Alaşehir olmak üzere toplam 305 MWe kapasiteyle çalışmaktadır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy