Haberler

Kosta Rika, yenilenebilir kaynaklardan % 99 elektrik üretimi ile rekor kırdı

Las Pailas santrali, Kosta Rika (kaynak: Ormat)
Cannur Bozkurt 12 Haz 2019

Planlama ve kaynak optimizasyonu sayesinde, Kosta Rika Mayıs 2019'da neredeyse tamamen yenilenebilir kaynaklardan rekor düzeyde bir enerji üretimi gerçekleştirdi.

Mayıs 2019 ayı boyunca Kosta Rika, ülke tarihinin en yüksek değerinde, 984.19 gigawatt saat elektrik üretti. Bunu daha da etkileyici kılan şey, bu enerjinin % 99,99’unun yenilenebilir kaynaklardan – hidroelektrik, rüzgar, biyokütle, güneş ve jeotermalden gelmesi oldu.

Bu kadar yüksek bir üretim hızı ile, devlet enerji şirketi Instituto Costariccense de Electricidad (ICE), Mayıs ayının ilk haftasında enerji ithalatını askıya aldı ve ihracata geçti. Enerji şirketi bugüne kadar, gelir üreten ve yerel elektrik oranlarını düşürmesi muhtemel olan Bölgesel Elektrik Piyasasına (REM) elektrik satmaya devam ediyor.

Kosta Rika yenilenebilir enerji üretiminde lider olmaya devam ediyor. 2015’te, ülkenin elektrik üretiminin % 98’inden fazlası yenilenebilir kaynaklardan geldi. Yıllar boyunca, El Niño fenomenine rağmen, bu rakam oldukça sabit kalmıştır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy