Haberler

Kosta Rika’daki 55 MW’lık Las Pailas II jeotermal projesinin sondajı tamamlandı

Drilling platform, Las Pailas II geothermal project, Costa Rica (source: La Nacion)
Eren Günüç 22 Oca 2018

Kosta Rika Elektrik Enstitüsü (ICE), Curubandé de Liberya, Kosta Rika'daki 55 MW'lık Las Pailas II jeotermal enerji projesi için yeterli buhar çıkışı temin eden sondaj çalışmasını 21 kuyu ile başarıyla tamamladı.

Kosta Rika Elektrik Enstitüsü (ICE) Curubandé de Liberya’daki Las Pailas II Jeotermal projesinde çalışmaya başlamasının birinci yılı sonunda 21 kuyunun sondajını jeotermal kaynağın kullanılabilirliğini garanti eden bir sonuçla tamamladı.

Las Pailas’ın kuyularının ortalama derinliği 2,200 metredir.  Alfredo Mainieri Protti’de bu rakam 1.600 metredir.

Ocak 2019 itibarıyla, Rincon de la Vieja Ulusal Parkı’nın yanında bulunan Las Pailas II, zemin ısısından buharla elektrik üretmek için 55 MW kurulu güç sağlayacak.

Mitsubishi Hitachi, daha önce bildirdiğimiz gibi, 2016 yılında proje için türbinin tedarik edilmesi için bir ihale kazandı.

Operasyona bir yıllık başlangıç ​​talebinin garanti edilmesi, bu tür herhangi bir projenin kilometre taşıdır. ICE’deki Jeotermal Kaynaklar Direktörü Eddy Sánchez, doğru planlamanın ve doğru tasarımın kanıtı olduğunu belirtti. “(ICE), ülkedeki jeotermal enerjinin gelişimine devam etmek için bilgi ve tecrübe ediniyor. Verimliliği ve sürdürülebilirliği, düşük maliyetle ve çevreyle uyumlu kaynak kullanarak elektrik üretebiliriz. ” diye ekledi Eddy Sánchez

Aynı zamanda, ICE, kanalizasyon sistemi ile birlikte 13,88 kilometrelik boru hattı ve 8,63 kilometrelik basınçlı boru hattının tamamlanmasıyla ilerliyor. Altyapı, ormanlık alanla bir arada bulunmayı kolaylaştıracak şekilde kamuflajlı bir görsel çalışmaya sahip olacak.

Las Pailas’ın inşaatı Nisan 2013’te başladı ve bu santral Kosta Rika’daki yedinci jeotermal santral olacak. Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) tarafından finanse edilir ve süresi 40 yıldır. Yatırım, Avrupa Yatırım Bankası, Inter-American Development Bank ve ICE tarafından tamamlanmaktadır.

Kaynak: ICECosta Rica Star News, ThinkGeoEnergy aracılığıyla