Haberler

Kosta Rika’daki bölgesel çalıştay jeotermalin önemini vurguladı

Atölye Katılımcıları (kaynak: Michelle Ramírez Bueno)
Cannur Bozkurt 27 Kas 2019

IEA ve Grupo ICE tarafından ortaklaşa düzenlenen Bölgesel Jeotermal Enerji Çalıştayı bu hafta Kosta Rika'da başarıyla sonuçlandı.

Jeotermal enerji kaynağının rezervuar yönetimi, kuyu sondajı, teknolojik güncelleme ve sosyo-çevresel çalışma gibi alanlarda deneyimlerin paylaşıldığı iki günlük oturumlar Kosta Rika’daki Bölgesel Çalıştayda sonuçlandı.

Uluslararası Enerji Ajansı, ICE Grubu (Kosta Rika Elektrik Enstitüsü) ve Alman İşbirliği Teşvik Programı ile birlikte düzenlenen Jeotermal çalıştay, GIZ, İzlanda, Japonya, Almanya, Kosta Rika, Yeni Zelanda ve Meksika’dan gelen uzmanların yardımıyla gerçekleşti.

Toplantılar sırasında, sunumlar hem enerji üretimi hem de doğrudan kullanım için dünyanın farklı bölgelerinde jeotermal enerjinin ısıtma, soğutma, sıhhi kullanım için sıcak su ve klima gibi kullanımını gösterdi.

Grupo ICE Elektrik şirket direktörü Marco Acuña “Jeotermal enerji, Kosta Rika elektrik matrisinin oluşturulmasında kilit öneme sahiptir. Gururla, temiz bir enerji ve en yüksek güvenilirliği elde etmek için 25 yıldır sürdürülebilir bir şekilde kullanmaya devam ediyoruz. Ekonomimize büyük katkı sağlıyor.” dedi.

Ayrıca 262 MW üretim kapasitesine sahip Kosta Rika’nın Amerika’da bu kaynakta kurulu kapasite olarak üçüncü sırada olduğunu ve geçen Temmuz ayında Latin Amerika ve Karayipler Jeotermal Kongresi (GEOLAC) 2019  sırasında ülkenin bölgedeki en iyi proje ödülünü Las Pailas II Jeotermal Santrali kazandığını hatırlatıyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy