Haberler

Koyuncu Grup, Türkiye’nin en modern serasını tamamladı

Sera alanı (kaynak: e-posta bildirimi)
Merve Uytun 14 Mar 2022

Modern otomasyon sistemlerle topraksız tarıma yatırım yapan Koyuncu Grup, Afyon’da bulunan 100 dönümlük jeotermal ısıtmalı teknolojik serada üretime başladı.

55inci kuruluş yılını kutlayan Koyuncu Grup, yeni yatırımı olan Afyonkarahisar ilinin Sandıklı ilçesinde bulunan 100 dönümlük jeotermal ısıtmalı modern teknolojik serada 120 çalışanıyla üretime başladı. Projede toplam 300 km boru kullanılan ve 300.000 fide dikilen modern serada topraksız tarım yöntemi ile doğal salkım domates üretimi gerçekleştiriliyor. İlk mahsuller Şubat ayı içerisinde toplanmaya başlandı.

Topraksız Tarım ve Bombus Arıları ile Doğal Üretim

Serada en modern otomasyon sistemlerle topraksız tarım yöntemi ile üretim yapan Koyuncu Seracılık ekibi, bu şekilde hem bitkilerin ihtiyaç duyduğu besin elementlerinin hazırlanan solüsyon yoluyla verilmesini sağlamakta, hem de toprağa gerek duyulmadan daha kaliteli, uzun ömürlü ve verimli ürün elde etmektedir. Bitkilerin döllenme süreçleri ise Bombus arıları ile tamamen doğal yöntemlerle gerçekleştirilmektedir. Tam otomasyon sistemi ile bitkiler için ideal iklimlendirme sağlanarak sağlıklı ürünler elde edilmektedir.

Sera görünümü (kaynak: e-posta bildirimi)

Koyuncu Grup Tarım Grubu Başkanı Merve Turgut : “Hedefimiz Avrupa Standartlarında Kaliteli ve Sağlıklı Ürün İhracatı Gerçekleştirmek”

Koyuncu Grup olarak farklı sektörlerde yatırımlarına devam ettiklerini belirten Koyuncu Grup Tarım Grubu Başkanı Merve Turgut: “İhracatın ülkemiz için ne kadar önemli olduğunu son dönemde bir kez daha anladık. Türkiye’nin en önemli ihraç sebze ürünlerinin başında domates geliyor. Hemen her sofrada olması, raf ömrünün uzun olması gibi nedenlerle domates vazgeçilemez bir tarım ürünü. Seramızda yıllık 5 milyon kg salkım domates üreterek, bunun büyük bir bölümünü ihraç etmeyi planlıyoruz. Ağırlık olarak Almanya, Hollanda, İngiltere başta olmak üzere tüm Avrupa ülkeleri hedef pazarlarımız arasında yer alıyor. Yaklaşık 81 Milyon TL’lik bir yatırım yaptıklarını belirten Merve Turgut, “Mayıs 2021’de inşaatına başladığımız projeyi tüm olumsuz piyasa koşullarına rağmen zamanında tamamlayarak planladığımız gibi Kasım 2021’de başladığımız fide dikimlerini Aralık ayında tamamladık. Projenin zamanında hayata geçmesinde büyük emeği olan Koyuncu Seracılık Genel Müdürü Mehmet Hanifi Fidan ve ekibine, projenin tüm teknik detayları ve dizaynında bizlere profesyonel destek veren By Asia Tarımsal Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ayyıldız’a ve  aynı zamanda inşaatı 6 ay gibi kısa bir sürede tamamlayarak bizlere teslim eden ana yüklenici firma Gen Grup Yatırımları A.Ş. çalışanlarına teşekkür ediyorum.”

Koyuncu Grup Tarım Grubu Başkanı Merve Turgut (kaynak: e-posta bildirimi)

Koyuncu Seracılık Genel Müdürü Mehmet Hanifi Fidan: “Olumsuz kış hava şartlarına rağmen Şubat ayı bereketli geçti.”

“Koyuncu Seracılık ekibi olarak alanında uzman ziraat mühendisleri ve teknik personele sahip toplamda 120 çalışanımızla faaliyet gösteriyoruz. Bu yıl kış aylarında yaşanan tüm olumsuz hava şartlarına rağmen sektörde tecrübeli yetkin insan kaynağımızın ve tesisimizin son sistem ekipman ve donanımları bulundurması avantajını kullanarak hiçbir şekilde etkilenmeden üretimimize devam ettik. Şubat ayı içerisinde 24.000kg domates üretim hedefimizi 101.000kg olarak gerçekleştirdik. Bu bizleri oldukça memnun etti.”

Koyuncu Seracılık Genel Müdürü Mehmet Hanifi Fidan (kaynak: e-posta bildirimi)

Bu yatırımın bizi mutlu eden bir başka yönü ise kadın istihdamına katkıda bulunuyor olması. Yaklaşık 120 çalışanımızın 100’ü kadınlardan oluşuyor. Kendilerine sürekli eğitimler verdiğimiz gibi, biz de onlardan çok şey öğreniyoruz. Bu yeni yatırımımızın her açıdan ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz.”

Kaynak: Şirket e-posta bildirisi