Haberler

Küçük patlayıcıların yardımı ile Orta Hollanda’da jeotermal kaynakların yerleri belirlendi

Orta Hollanda, Jeotermal Potansiyel Üzerine Araştırma Çalışması (kaynak: video ekran görüntüsü, NOS)
Cannur Bozkurt 30 Eyl 2019

EBN tarafından küçük bir patlayıcı yardımıyla Orta Hollanda'da jeotermal enerji kullanımına ilişkin olasılıklara yönelik bir çalışma yapıldı.

Orta Hollanda’da 1500 kilometrelik bir alan haritalandırıldı. Energiebeheer Nederland (EBN) bu çalışmayı jeotermal ısının çıkarılması ihtimalinin olup olmadığını görmek için Ekonomi ve İklim Bakanlığı adına yürütmekte. Uzmanlar, jeotermal enerji olarak da bilinen jeotermal ısının, yakın gelecekte mesken talebinin yüzde 20’sini karşılayabileceğini hesapladılar.

Kısa video buradan izlenebilir.

Bu aynı zamanda sismik vuruş olarak da bilinen sismik araştırmadır. Topraktaki küçük patlamaların neden olduğu titreşimler sensörler tarafından emilir. Dünya yüzeyinin farklı katmanlarının bir tür eko fotoğrafını oluşturarak haritalandırır.

Energiebeheer Nederland, bu araştırmayı küresel olarak Haarlem’den Nijmegen’e uzanan geniş bir hat üzerinde yürütmektedir. Bunlar, geçmişte petrol ve gazın aranmadığı ya da neredeyse hiç aranmadığı yerlerdir, böylece Hollanda’nın jeolojik haritasında “beyaz lekeler” oluştururlar.

Araştırmanın sonuçları belediyelere ve şirketlere jeotermal ısının doğal gaza alternatif olarak daha fazla araştırılmasının değip değmediğine dair bir gösterge verir. Belediyeler pek yakında hangi bölgelerin ne zaman “gazdan kurtulabileceklerini” görmek için enerji şirketleri ve bölge sakinleriyle çalışmak zorunda kalacaklardır.

Genel olarak, yalnızca çok iyi yalıtılmış (yeni inşa edilmiş) evler elektrik kullanılarak tamamen ısıtılabilir. Birçok eski ev için, bu derece yalıtım çok pahallıdır ve bu yüzden doğalgaza veda etmek için alternatiflere ihtiyaç vardır. Bazı durumlarda bölgeler sanayiden kullanılan ısıya bağlanabilir.

Bu mümkün olmadığında, jeotermal enerji bu nedenle alternatif olabilir. EBN araştırmanın tamamlanmasının iki yıl daha süreceğine inanıyor, bu nedenle tüm belediyeler ne yapacaklarını bir yıl daha bilemeyecekler.

Kaynak: ThinkGeoEnergy