Haberler

Kuşadası Belediyesi’nde jeotermal kaynak değerlendirme çalışmaları devam ediyor

Kuşadası - Güvercinada (kaynak: Kuşadası Belediyesi web sayfası)
Cannur Bozkurt 21 Şub 2020

Kuşadası Belediyesi, Davutlar Mahallesi'nde bulunan jeotermal kaynakların etkin bir şekilde kullanılması ve ilçede turizm faaliyetlerinin 12 aya çıkarılması için çalışmalarına devam ediyor.

Kuşadası Belediyesi, Davutlar Mahallesi’nde bulunan jeotermal kaynakların etkin bir şekilde kullanılması ve ilçede turizm faaliyetlerinin 12 aya çıkarılması için çalışmalarına devam ediyor.

Belediye Başkanı Ömer Günel, “Hayata geçireceğimiz proje sayesinde Davutlar jeotermal turizmin merkezi olacak” diyerek geçen hafta içerisinde Belediye Meclisi’nden “Jeotermal Şirket” kurulması için yetki aldıklarını hatırlattı.
Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, zengin mineral yapısı ve uygun kuyu suyu sıcaklığı ile Aydın’da termal turizm yatırımına en uygun yerlerden biri olan Davutlar’da sıcak su kaynaklarını inceleyerek, kaynağa ilişkin projeler hakkında planlarını paylaştı.

Antik çağlardan bu yana jeotermal sularının şifalı olduğu bilinen Kuşadası Körfezi ve çevresinde, sağlık şehri olarak da bilinen Pygela antik şehri bulunmaktadır. Argos Kralı Agamemnon, 10 yıl süren Truva savaşları sırasında, “yorgun düşen askerlerini dinlendirmek, hem de savaş gemilerini onarmak için liman kenti olarak kullandığı bölge yakınında bulunan şifalı sularla askerlerinin bozulan sağlıklarını ve yıpranan morallerini geri getirmeyi başardığı söylenmektedir.

Kaynak:  Finans Haberler