Haberler

Kütahya Şaphane ekonomisine jeotermal enerji katkısı

Şaphane-Karacaderbent sahasının kavramsal jeotermal modeli (kaynak: MTA Dergi)
Cannur Bozkurt 15 Kas 2020

Kütahya’nın Şaphane ilçesinde elektrik üretimi ve seracılık faaliyetleri yapılması için gerçekleştirilen çalışmalarda, jeotermal kuyuya pompa indirilmesi işleminin gerçekleştrildiği bildirildi.

İHA tarafından paylaşılan habere göre, Kütahya’nın Şaphane ilçesinde elektrik üretimi ve seracılık faaliyetleri yapılması yolunda çalışmalar devam ediyor.

İlçenin Karacaderbent mahallesinde, Genç Grup Enerji firması, jeotermal kuyuya pompa indirimi tamamladı. Maden Teknik Arama (MTA) tarafından bölgede bulunan193 derecelik sıcak sudan, elektrik üretimi ve sera yatırımları yapılması planlanmakta.

MTA uzun yıllardır bölgede çalışmaktadır. MTA Dergisi’nde konuya ilişkin yayınlanan bir makalede, çalışmalar sonucu Şaphane Karacaderbent yakınlarında 181,2 oC sıcaklıkta gömülü bir jeotermal saha bulunduğu belirtilmiştir.

Geliştirme ve test çalışmaları tamamlanan kuyudan artezyen durumunda, kuyu başında 114 oC sıcaklık ve 25 l/s debide su ve buhar üretimi sağlanmıştır.

Türbin atım sıcaklığı 75 oC olarak alındığında kuyunun elektrik enerjisi karşılığı 2,2 MWe olarak hesaplanmıştır. Kuyudan elde edilen akışkanın termal potansiyeli 21,3 MWt olup, ısıtmada kullanıldığında 1300 konut eşdeğerinde, seracılıkta kullanılması durumunda ise 85 dönüm (85000 m2) sera ısıtma potansiyeline sahiptir.

Kaynak: İHA, MTA Dergi