Haberler

Kütahya Simav’da ısıtmaya destek için jeotermal toplama havuzu projesi

Eynal Kaplıcaları (kaynak: Simav Belediyesi web sayfası)
Cannur Bozkurt 11 Haz 2020

Kütahya'nın Simav ilçesinde, 15 bin konutun ısıtılmasında kullanılan jeotermal enerji sistemine destek amaçlı toplama havuzu çalışması başlatıldı.

Tarihi ve doğal güzellikleri başta olmak üzere yer altı ve yer üstü zenginlikleriyle adından söz ettiren Kütahya; Frigya, Roma, Selçuklu ve Osmanlılar’dan günümüze ulaşan, dünyaca ünlü Kütahyalı Seyyah Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde övgüyle söz ettiği şifalı sularıyla kaplıca, termal turizm ve termal sağlık turizmi denilince Türkiye’de ilk akla gelen şehirlerden biri.

İlin Simav ilçesinde, 15 bin konut jeotermal kaynaklar ile ısıtılıyor. Isıtmada kullanılan jeotermal enerji sistemine destek olmak amacı ile ilçede jeotermal toplama havuzu çalışması başlatıldı.

Jeotermal kaynaklarının uzun yıllar kullanılması amacı ile revizyon çalışmalarına başladıklarını belirten Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, “Doğal kaynakların hızla ve sorumsuzca tüketildiği bir dünyada yerli ve milli enerji olan jeotermal kaynaklarımızın korunması ve uzun yıllar yararlanılması adına yapacak olduğumuz her işin öncelikle insanlık vazifemiz olduğunu biliyoruz.” dedi.

Başkan biçer açıklamalarına şöyle devam etti: “Yağışların ve buna bağlı olarak yer altı sularındaki azalma, reenjeksiyon yetersizliği, talep fazlalığı ile verimsiz kullanımlar sonrasında havzadaki kaynağımızın günden güne azaldığı bir gerçektir. Bu nedenle, enerji verimliliğini artırmak ve tüm abonelerimiz ile birlikte rahat bir kış geçirmek için revizyon çalışmaları başlattık. Bu kapsamda Eynal Kaplıcaları ısı merkezinde, bu yıl ilk defa hizmete girecek olan toplama havuzu kurulum çalışmalarını yerinde inceledik. Asıl rahatlamanın yeni bir kaynağın sisteme dahil edilmesi ile gerçekleşeceğini biliyoruz. Konu ile ilgili araştırma ve çalışmalarımız devam etmektedir.”

Kaynak: İHA