Haberler

Kuzey Denizi petrol platformlarının jeotermal enerji için yeniden kullanılması

Açık deniz petrol platformu, Kuzey Denizi (kaynak: flickr / Håkon Thingstad, creative commons)
Merve Uytun 11 Nis 2021

Avustralyalı Legacy Global Green Energy şirketi, Kuzey Denizi'ndeki eski petrol platformlarını jeotermal enerji üretimi için yeniden kullanmayı öneriyor.

Avustralya Legacy Global Green Energy (LGGE), jeotermal enerji altyapısı için Birleşik Krallık Kuzey Denizi’ndeki terk edilmiş petrol ve gaz kulelerinin yeniden kullanılmasını hedeflediğini duyurdu.

Şirket, İskoçya ve İngiltere’de ofisler açmayı planlıyor. Bu platformların eski operatörlerinin büyük sorumlulukları var ve yeniden kullanım, bu hizmetten çıkarma yükümlülüklerinin kurtarılmasına yardımcı olacaktır. Bu petrol platformlarının kullanılmasının, karadaki enerji üretimine bir alternatif olacağı umudu var.

Makaleye göre, İngiltere tarafından Kuzey Denizi’nde 470 offshore platformu var ve yaklaşık 64 milyar dolarlık tahmini bir yıkım maliyeti var. Deniz tabanındaki jeotermal kaynakların potansiyel kullanımı, İskoçya’yı gelişen yeni bir endüstrinin merkezinde konumlandırmaya yardımcı olabilir.

Her platformun hizmetten çıkarılmasının maliyeti, her biri vergi mükellefine düşebilecek 100-500 milyon dolar olarak tahmin ediliyor.

Daha fazlası için, Vimeo‘daki Legacy Global Green Energy ‘yi izleyebilirsiniz.

Kaynak : ThinkGeoEnergy