Haberler

Kuzey Hindistan’da elmaları soğutmak için jeotermal enerji

Keşmir'deki Elmalar (kaynak: Flickr / Basharat Alam Shah, creative commons)
Merve Uytun 15 Nis 2021

İzlandalı jeotermal geliştirici GEG, Kuzey Hindistan'ın bir bölgesinde elmaları soğutmada, düşük sıcaklıklı jeotermalin kullanımını araştırmak için bir hibe aldı.

Kuzey Hindistan’daki dağlık Kinnaur bölgesinde, İzlanda Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan bir açıklamada belirtildiği üzere, düşük sıcaklık jeotermalin bir enerji kaynağı olarak kullanılıp kullanılamayacağını belirlemek için çalışılıyor.

Dışişleri Bakanlığı, elmaları saklamak adına, soğuk hava deposu kurmak amacıyla kuzey Hindistan’da düşük sıcaklıkta jeotermal enerji kullanım olasılığını araştırmak için İzlandalı jeotermal geliştirici GEG ISK’ye 30 milyon finansman (yaklaşık 240.000 ABD Doları) verdi. Hibe, Birleşmiş Milletlerin Küresel Hedefleri için İş Ortaklığı Fonu tarafından İzlanda GEG’sine sağlanmaktadır. Proje 2023 yılı sonunda tamamlanacak.

Kuzey Hindistan Kinnaur bölgesinde, düşük sıcaklıkta jeotermal enerji bulunuyor. GEG CTO’su Snorri Einarsson’a göre, amaç bu enerjiyi buharla çalışan bir soğuk odayı çalıştırmak için kullanmak. “Elmalar için soğuk hava deposu çalıştırmakta bu teknolojiyi kullanmak istiyoruz. Jeotermal enerjinin soğutmada doğrudan kullanılması, elektrik kullanmaktan çok daha ucuz bir yoldur ”diyor.

GEG CRO’su Vijay Chauhan’a göre, “ilçede bugün itibariyle soğuk hava deposu yok. Bu nedenle, çiftçiler genellikle elmaları buzdolabında saklayıp daha uzun süre satabilmek yerine hasat mevsiminde daha düşük fiyatlarla satmaya zorlanıyor ve bu teknoloji, toplum için daha fazla önem arz ediyor. ”

Proje, on yedi Birleşmiş Milletler Küresel Hedefinden dördü ile bağlantılıdır: Sürdürülebilir Enerji Hedefi (7); iyi istihdam ve ekonomik büyüme hedefi (8); daha fazla eşitlik hedefi (10) ve iklim eylemi hedefi (13).

Kaynak : ThinkGeoEnergy