Haberler

Kuzey İzlanda’da jeotermal kullanım projesi ile alg üretimi başladı

Myvatn Gölü jeotermal alanı, İzlanda (kaynak: flickr / Bill Ward, creative commons)
Cannur Bozkurt 2 Kas 2020

İzlanda'nın ulusal enerji şirketi ve yerel ortak MýSköpun ehf., Landsvirkjun'un İzlanda'nın kuzeyindeki jeotermal operasyonlarında alg araştırma, yetiştirme, geliştirme ve üretimi konusunda bir anlaşma imzaladı.

Bu hafta açıklandığı üzere, İzlanda ulusal enerji şirketi Landsvirkjun ve MýSköpun ehf., Landsvirkjun’un kuzeydeki faaliyetlerinde araştırma, yetiştirme, geliştirme ve alg üretimi konusunda bir anlaşma imzaladılar. Başlangıçta, operasyon İzlanda’nın kuzeyindeki Myvatn Gölü’ndeki bir ofis binasında gerçekleştirilecek.

Proje, MýSköpun ehf’in araştırılmış ve yetiştirilmiş alglerinin fizibilitesini değerlendirecek. Algler, örneğin Mývatn gölünde bulunabilir, daha sonra değerli tüketici ürünlerini geliştirmek, üretmek ve pazarlamak için kullanılabilir. Jeotermal enerji santrallerinden gelebilecek enerji ve akışkanın değerlendirilmesi gibi, jeotermal enerjinin çoklu kullanımı dikkate alınacak; örn. tarımda elektrik, sıcak su, soğuk su ve doğal gazlar kullanılmaktadır.

Anlaşmanın amacı, Landsvirkjun’un enerji üretimiyle ortaya koyduğu değeri arttırmaktır. Proje böylece kaynakların kullanımını iyileştirerek, kırsal topluluğunun gelişimi ve yeniliği için fırsatlar yaratacak.

MýSköpun ehf. Mývatn ilçesinde, bölgede yenilik ve iş gelişimini artırmayı amaçlayan bir inovasyon şirketidir. MýSköpun’un hedefi, jeotermal enerjinin çoklu kullanımının ön planda olduğu ve üretim sürecinde oluşturulan ek ürünlerin kullanımıyla, alg biyomateryallerinin üretiminde lider olmaktır. Alglerin yetiştirilmesi ve kullanılması, ürettikleri çeşitli biyomateryaller ve çeşitli ticari ürünlerde kullanımları nedeniyle artan bir şekilde ilgi çekmektedir. Organik maddelerden bahsederken, yağ asitleri, proteinler, polisakkaritler, mineraller, karoten ve diğer renklendiriciler gibi maddeler ile polifenolleri kastedilmektedir.

MýSköpun Yönetim Kurulu Başkanı Hjörleifur Einarsson: “Anlaşma MýSköpun için çok önemli ve şirketin üretim kapasitesini artırmamızı ve laboratuvardan deneysel üretime geçmemizi sağlıyor. Proje birkaç yıldır geliştirme aşamasındadır. Şimdi, zaten elde edilmiş olan sonuçların baştan beri sahip olduğumuz beklentileri karşılayıp karşılamadığını, yani doğal kaynakların Myvatn bölgesinden alglerin sürdürülebilir ekimi için temel oluşturup oluşturmadığını test edeceğiz. Landsvirkjun ile işbirliğimiz son yıllarda paha biçilmez oldu ve anlaşmanın ortak bir yolculuk yönünde başka bir adım olmasını bekliyoruz” dedi.

Landsvirkjun CEO Vekili Kristín Linda Árnadóttir: “Landsvirkjun’da, şirketin faaliyet alanlarında yenilik ve iş geliştirmeye katkıda bulunabileceğinden çok memnunuz. Mývatnssveit’teki insanlarda büyük bir akıl var ve bu aklın yerlileri yarı yolda bıraktığına inanıyorum. Güç ve enerji şüphesiz onu sonuna kadar taşıyacaktır. Bu yolculuğu takip etmeyi dört gözle bekliyorum” dedi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy