Haberler

Kyushu ve Renova, Japonya’nın Unzen kentinde jeotermal arama yapacak

Unzen, Nagasaki Eyaleti, Japonya'daki kaplıcalar (kaynak: David Pursehouse / flickr, Creative Commons)
Merve Uytun 14 May 2023

Kyushu Electric ve RENOVA, Japonya'nın Nagasaki kentindeki Unzen Şehrinde bir jeotermal arama için belediye meclisinden izin aldı.

Kyushu Electric Power Co. Inc. (Kyushu Electric) ve yenilenebilir enerji şirketi RENOVA Inc., Japonya’nın Nagasaki Eyaletindeki Unzen Şehrinin batı bölgesindeki jeotermal kaynaklar için bir araştırma yapmayı teklif etti.

İki şirket, “Jeotermal Kaynakların Korunması ve Kullanılmasına İlişkin Unzen Şehri Yönetmeliği”ne dayanarak, bir jeotermal kaynak araştırması yapmak için Unzen City’den talepte bulundu. 10 Mayıs 2023’te, Unzen Şehri Jeotermal Kaynakları Koruma ve Kullanma Kurulu raporuna dayanarak onay verildi.

Unzen City, Nagasaki, Japonya’da önerilen araştırma alanı (kaynak: Kyushu Electric)

Kyushu Electric tarafından sağlanan bir eke göre, iki şirket, kaplıcaların izlenmesinin yanı sıra, potansiyel alan içinde manyetik ve yerçekimi araştırmaları yapmayı planlıyor. Bu araştırmaların amacı, yer altı jeolojisi ve yapıları hakkında daha iyi bir anlayış geliştirmektir.

Kyushu Electric, Japonya’da birkaç jeotermal enerji santralinin sahibi ve işletmecisidir. 2022 yılında şirket, Kagoshima, Kirishima Şehrinde bulunan Eboshi Dağı’nın kuzeydoğu bölgesinde bir jeotermal elektrik santralinin inşaatına başladı.

Kaynak: ThinkGeoEnergy