Haberler

Lahey’in bir bölümü doğal gazdan jeotermal bölgesel ısıtmaya geçmeyi planlıyor

Ypenburg, Lahey / Hollanda (kaynak: flickr / stipoteam, creative commons)
Cannur Bozkurt 16 Ara 2019

Hollanda'nın Lahey kentinde Ypenburg bölgesi, bölgesel ısıtma ihtiyaçları için kendisini doğal gazdan arındırmaya yönelik iddialı planlara sahip ve 2025 yılına kadar bir jeotermal ısıtma tesisi kurmayı planlamakta.

Hollanda Lahey kentinin Ypenburg bölgesi, bölge ısıtma sistemlerini 2025’ten itibaren gaz kullanmaktan kurtarmak istiyor. Bu nedenle, bazı yerel enerji öncüleri, Yenilenebilir Isı Ypenburg (HWY) temelini kurdular. Lahey belediyesi ve enerji tedarikçisi Eneco ile birlikte, Duurzaam Bedrijfsleven’deki bir makalede paylaşıldığı gibi jeotermal enerji için planlar yapıyorlar.

HWY vakfının başkanı Frank Lentz, “planları” ypenburg ile gurur duyuyor, 25.000 Ypenburgers için sürdürülebilir sıcaklık planları ve hayali hakkında konuşuyor:. “Artık merkezi ısıtma sistemimizi ve sıcak kullanım suyumuzu şehir ısısından alıyoruz. Yaklaşık 9000 Ypenburg evi bu ısı şebekesine bağlı, ayrıca Nootdorp’taki komşu bir mahallede 1.000 kişi bağlı. 1.000 diğer ev henüz ısı şebekesinde değil. Tüm bu evleri, gazsız, sürdürülebilir bir şekilde nasıl ısıtabileceğimizi araştırıyoruz.”

8.000 ton CO2 tasarrufu

Lentz: “Ypenburg’daki şehir ısısı şimdi tamamen gazdan besleniyor. Bunun için yılda yaklaşık 27 milyon metreküp ayırıyoruz. Enerji üretiminden gelen artık ısı zaten kullanılıyor, ancak daha da iyi olması gerekiyor: 2025’ten itibaren HWY, bölge ısıtma şebekesini tamamen sürdürülebilir ve CO2 içermeyen enerjiden beslemek istiyor; elbette aynı veya tercihen şimdi olduğundan daha düşük maliyetlerle. Tüm gaza ek olarak, yılda 8.000 ton CO2 tasarrufu sağlıyoruz.” dedi.

Yakın işbirliği

Vakfın kuruluşundan bu yana, ısı şebekesi sistemi ve ısı kaynaklarının sahibi ve yöneticisi olan Lahey ve Eneco belediyesi ile işbirliği yapıyor. Lentz: “Gazsız ısıtmaya böyle bir geçiş çok karmaşık. Tek bir çözüm yok, akıllı kombinasyonlar yapmanız gerekiyor. Öyleyse, sakinlerin, belediyenin ve Eneco’nun bu üçgen toplantısında iyi bir temasımız olması özellikle önemlidir: bu şekilde birbirinizi fikirlerle doldurur, birbirinizi keskinleştirir ve hızla ilerlersiniz. ”

 

Eneco’nun stratejik varlık yöneticisi Maurits van Laarhoven, HWY’nin başlamasından bu yana, enerji şirketi adına geçiş planlarında yer aldı. Ayrıca, geçişi doğru bir şekilde ele almak için sakinlerle işbirliği yapmanın şart olduğuna inanıyor. “Sakinlerimiz bize meydan okuyor. Bizden yenilik yapmamızı ve hızlı gerçekleştirmemizi istiyorlar. Gerçekten kendilerini meselenin içine sokuyorlar ve birlikte ve şeffaflık içinde araştırdığımız fikirleri getiriyorlar. Bu işbirliği, Eneco’nun girdileri olmadan farklı ve muhtemelen daha az başarılı bir şekilde uçabileceği fırsatlar ve çözümler ile ortak bir tablo oluşturur. Jeotermal enerji gündemde daha belirgin ve hızlı hale geldi. Ve bu işbirliğiyle fosilden sürdürülebilir kaynaklara geçiş yaparak ısıtma ağlarını daha sürdürülebilir hale getirebiliriz.”

Düşük sıcaklıklar

Van Laarhoven, yalnızca bir jeotermal kaynağa sahip olmadığınızı biliyor. Jeotermali temel alan bir gazsız ısı şebekesi, mevcut gaz yakıtlı ısı ağından daha düşük sıcaklıklarla çalışır. Tüm evlerde aynı konforlu ısıyı elde etmek için evler daha düşük sıcaklıklar için uygun olmalı ve ayrıca ağı daha akıllı hale getirmelisiniz. Van Laarhoven: “Bunu 32 ısı istasyonunda, diğer şeylerin yanı sıra ek ölçümlerle yapıyoruz. Bunlardan yirmi basınç, akış ve sıcaklık sensörleri ile donattık. Bu bir öğrenme sistemidir. Sistemin giriş sıcaklığını yaklaşık 15 derece azalttık. Ve yakında taban ve tavan değerlerini tahmin edebiliriz, böylece mevcut ısıyı optimum şekilde kullanabiliriz. Ek olarak, HWY ve belediyeyle birlikte, ısıtma şebekesinde daha düşük sıcaklıklar, daha az enerji kaybı ve müşteri için daha fazla konfor amacıyla bir evdeki tesisatların nasıl daha iyi çalışabileceğini araştırıyoruz.”

2025 için jeotermal enerji santrali planlanıyor

Prins Clausplein’deki mahallenin eteklerinde bulunan kombine ısı ve elektrik santrali, boş belediye arazisinde, jeotermal ısıtma tesisi ile planlanan kuyular, planların devam etmesi halinde 2025 yılında gelecek. Çok daha erken – en geç 2020 başlangıcından – Eneco, mevcut tesiste 12 megavatlık bir termal kapasite (MWth) elektrot kazanı kurdu. Van Laarhoven: “Bu ultra verimli megaboiler, mevcut yardımcı ısı gazı kazanlarından birinin yerini alıyor ve 2020 ortalarından itibaren temiz elektrikten ısı üretecek. Elektrot kazanı çok hızlı çalışır ve artı sürdürülebilir elektriği ısıya dönüştürebilir.” dedi. Elektrikli kazanın kullanımı yılda 700.000 metreküp gaz tasarrufu sağlıyor. Elektrot kazanı ayrıca, güneşten ve rüzgardan elde edilen sürdürülebilir elektrik enerjisinin en yüksek verilerini sıcak su şeklinde depolayabilir. Bu şekilde, Ypenburg en küçük miktardaki sürdürülebilir enerjiyi bile en iyi şekilde kullanacaktır.

Diğer belediyeler için taslak

Lentz ve Van Laarhoven’a göre, Ypenburg’daki işbirliği Hollanda’da benzersiz. Lentz, “Buradaki iyi temastan memnunuz. Bu yaklaşım başkaları için bir plan olsa iyi olurdu. Sadece teknik çözümler için değil, aynı zamanda açıklık ve şeffaflık nedeniyle.” diyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy