Haberler

Leeuwarden, Hollanda’daki hastanede, doğal gazın yerini jeotermal enerji alacak

Leeuwarden Tıp Merkezi, Hollanda (kaynak: Luitenb - commons / wikimedia)
Cannur Bozkurt 28 Eyl 2020

Hollanda'daki yerel ve ulusal ortaklardan oluşan bir konsorsiyum, yerel bir tıp merkezinin ısıtma ihtiyaçları için doğal gazı jeotermal enerjiyle değiştirilmesine yardımcı olmayı amaçlayan bir jeotermal proje planlıyor.

Hollandalı haber portalı Gawalo, Hollanda’daki bir hastanenin doğal gazı jeotermal enerjiyle değiştirmeye yönelik çabaları hakkında ilginç bir makale yayınladı. Leeuwarden Tıp Merkezi, on yıl içinde birincil enerji kaynağı olarak doğal gazdan kurtulma planları kapsamında doğal gazdan sürdürülebilir jeotermal enerjiye aşamalı bir geçiş planlıyor.

Hastane, jeotermal enerji ile yılda yaklaşık 800.000 m3 doğal gaz tüketimini değiştirmeyi umuyor. Leeuwarden’de bir ısı üretim kuyusu 2021’in başlarında delinecek ve test edilecek. Test başarılı olursa, inşaat ve ısı şebekesine bağlantı gerçekleştirilecek. Böylece 2022’de doğal gazdan jeotermal enerjiye geçiş sağlanabilecek.

Leeuwarden’deki jeotermal proje Hollanda’da benzersiz; bu, Hollanda’da jeotermal enerji kullanan ilk hastane olacak. Leeuwarden Tıp Merkezi (MCL), Heat of Leeuwarden konsorsiyumu ile denizde sürdürülebilir jeotermal enerji için araştıracak. Konsorsiyum, enerji şirketi Ennatuurlijk, Bouwgroep Dijkstra Draisma, Energie Beheer Nederland ve Shell arasındaki işbirliğinden oluşuyor. Hastane, CO2’yi yüzde 50’nin üzerinde azaltarak, birincil enerji arzı için doğal gazı on yıl içinde kullanmayı bırakma hedefine sahip.

MCL proje lideri Andy van der Geest: “Geçtiğimiz yıl, gelecekteki ısıtma şebekesine bağlantı konusunda çok sayıda araştırma yapıldı. Isı kaynağının güvenilirliği, MCL için ön koşuldur. Jeotermal ısı, enerji geçişinde ve CO2 emisyonlarımızın azaltılmasında önemli bir rol oynamaktadır” dedi.

Ennatuurlijk’te sürdürülebilir ısı geliştiricisi Peter Slot: “Son yıllarda, Leeuwarden’de MCL de dahil olmak üzere bir grup büyük ticari gaz tüketicisiyle görüşmeler yapıldı. Isı ağının ve jeotermal kaynağın geliştirilmesinde aktif olarak yer almışlardır. Bu lider grup olmadan, ısı ağı ve jeotermal enerji olmayacak. Diğer katılımcılar Leeuwarden’deki mülkleri için Achmea, M7 Real Estate ve ING’dir” açıklamalarında bulundu.

Kaynak: ThinkGeoEnergy