Haberler

Macaristan, Budapeşte’de jeotermal bölgesel ısıtma projesi

Budapeşte, Macaristan - şehir manzarası (kaynak: ThinkGeoEnergy, creative commons)
Merve Uytun 5 Nis 2021

FÖTÁV ve Arctic Green Energy, Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de bir jeotermal bölgesel ısıtma sisteminin geliştirilmesi için işbirliği yapıyor.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de bulunan bölgesel ısıtma şirketi FÖTÁV ile İzlandalı Arctic Green Energy’nin, jeotermal bölge ısı üretim ünitelerinin inşası için bir işbirliği anlaşması imzaladıkları açıklandı.

Proje, Budapeşte’de yılda 21.000 tona kadar CO2 emisyonu tasarrufu sağlayabilir. İlk büyük ölçekli (10-20 MWth’ye kadar) jeotermal proje, Budapeşte’nin bölgesel ısıtma sisteminde, yani başkentin ısı tedarikinde, iki şirket arasında öngörülen işbirliği yoluyla uygulamaya konulacak.

Budapeşte şehri, ünlü termal banyoları için jeotermal enerjiden faydalanmayı göz önüne aldı, ancak kullanım aslında Szentendre’deki Roma dönemine kadar uzanıyor.

Budapeşte, Macaristan’daki Széchenyi Şifalı Hamamı (kaynak: flickr / Alex E.Proimos, creative commons)

Avrupa, sera gazı emisyonlarını 2030 yılına kadar 1990 seviyelerine göre % 40 azaltmayı hedeflerken, yenilenebilir kaynaklardan üretilen enerjinin payı brüt nihai enerji tüketiminin en az% 32’sine yükseltilecek.

Bölgesel ısıtma sektörü, iklim koruma hedeflerine ulaşmada önemli bir rol oynayacaktır, bu nedenle geçen yıl kabul edilen Ulusal Enerji Stratejisinin Yeşil Bölgesel Isıtma Programı içermesi bir tesadüf değildir. Programda ortaya konan hedef doğrultusunda, doğalgazın bölgesel ısı üretimindeki payı 2030 yılına kadar Macaristan’ın tamamında mevcut% 70’den% 50’ye düşürülecek ve bu durumda jeotermal enerjinin mümkün olan maksimum kullanımının önemli bir rol oynayabileceği düşünülmektedir. Macaristan’da bölgesel ısı üretimi idari fiyatlar üzerinden düzenlenmektedir. Bu nedenle Macaristan’da devreye alınacak jeotermal ısı üreten ünitelere uygulanacak fiyatlandırma da Macar Enerji ve Kamu Yararları Düzenleme Kurumu tarafından düzenlenecektir.

FÖTÁV’ün öncelikli stratejik hedefi – Yeşil Bölgesel Isıtma Programı ve Budapeşte’nin iklim koruma hedefleri doğrultusunda – jeotermal enerji kapasitelerinin geliştirilmesinin başkentteki mevcut kaynaklar ve koşullardan yararlanarak bölgesel ısıtma pazarını daha yeşil hale getirmektir. Daha uzun vadede şirket, jeotermal ısı üretim kapasitesini yaklaşık olarak 150-200 MWth kurmayı hedefliyor. FÖTÁV, yeni imzalanan anlaşmanın yanı sıra benzer şekilde etkileyici teknik ve profesyonel referanslara sahip diğer ortaklarla da benzer işbirliği anlaşmaları yapmaya hazır olacak.

Arctic’in operasyonları arasında jeotermal enerjiye dayanan enerji santralleri ve ısıtma tesislerinin tasarımı, inşası ve işletilmesi ile elektrik ve ısı enerjisi üretiminin satışı yer alıyor.

20 MWth kapasiteli bir tesis, en az 300.000- 400.000 GJ / yıl jeotermal enerji üretebilir, bu da CO2 emisyonunu 14.000-21.000 ton / yıl azaltabilir ve diğer yerel hava kirleticilerinin emisyonunu 20.000-30.000 kg / yıl kurtarabilir. . Böyle bir kapasiteye sahip bir çift kuyu, yaklaşık olarak Budapeşte’de ortalama on bin evin, toplam yıllık bölgesel ısı beslemesini karşılamaktadır.

Kaynak : ThinkGeoEnergy