Haberler

Macaristan jeotermal çerçeve oluşturmak için yasaları düzenliyor

Macaristan, Budapeşte üzerinden görünüm (kaynak: flickr/ Rodefeld, creative commons)
Merve Uytun 20 Mar 2023

Macaristan'daki yeni bir hükümet kararnamesi, jeotermal araştırma projeleri için öngörülebilir ve esnek bir düzenleyici çerçeve oluşturuyor.

Macaristan’da jeotermal yönetmelikle ilgili yeni yasal hükümler 1 Mart 2023’te yürürlüğe girdi. Bu hükümler, özellikle “su yönetimi yetkisinin kullanılmasına ilişkin” 72/1996 sayılı hükümet kararnamesi olmak üzere mevcut yasalarda yapılan değişiklikler yoluyla geldi.

Değişiklikleri özetleyen yeni hükümet kararnamesi Macaristan’ın resmi gazetesinde yayınlandı.

Değişiklikler, jeotermal araştırma yetkisinin hızlı ve verimli bir şekilde yönetilmesini sağlayan öngörülebilir ve esnek bir düzenleme sağlar. Değişikliklerin büyük bir kısmı, prosedürün her adımı için yetkilendirme kuruluşlarının yanı sıra öngörülen bir işlem süresi tayin eder. Bu, ülke genelinde iyi planlanmış yatırımları teşvik etmeye yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Değişikliklerin olumlu sonucunun bir kanıtı olarak, Düzenlenmiş Faaliyetler için Denetim Kurumu (SZTFH), jeotermal enerji ile ilgilenen şirket ve işletmelerden araştırma izni için 50’den fazla başvuru aldı. Yeni düzenlemeler sayesinde jeotermal projelerin gelişimi hızlandırılarak Macaristan’ın enerji egemenliğine katkıda bulunulabilir ve ülkenin doğal gaz tüketimi azaltılabilir.

Bu yılın başlarında SZTFH, jeotermal enerjinin kullanımını teşvik etmek için Macaristan’da çok şehirli bir tur düzenledi. Bu seri boyunca, SZTFH’den uzmanlar, jeotermal enerji uygulamalarına yönelik olasılıkların yanı sıra henüz uygulamaya konan yeni düzenleyici çerçeveyi sundu.

Kaynak: ThinkGeoEnergy