Haberler

Macaristan’da 20 MW jeotermal enerji projesi için dört kuyu başarıyla açıldı

Macaristan'da Totkomlos jeotermal projesinde, jeotermal kuyunun test edilmesi (kaynak: GGE)
Cannur Bozkurt 1 Haz 2020

Geliştirici Geothermal Green Energy KfT., Macaristan'ın Tótkomlós kentinde planlanan 20 MW jeotermal enerji projesi için açılan dört kuyunun test sonuçlarının başarılı olduğunu bildirdi.

Macar şirket Geothermal Green Energy KfT. Macaristan’ın güneydoğusunda Tótkomlós yakınlarında 1.600-2.300 metre derinlikte dört jeotermal kuyu için sondaj çalışmalarının başarı ile tamamlandığını bildirdi.

Geothermal Green Energy KfT., Tótkomlós yakınlarında  jeotermal kaynaklardan elektrik üretmeyi amaçlayan bir jeotermal proje yürütüyor. Dört derin sondaj ile açılan jeotermal kuyularla, projenin arama aşaması tamamlandı. Dört sondajın tümü, karbonat rezervuarının yüksek geçirgenlikli karstik bölgesini pozitif olarak kanıtladı. Sondaj verilerine ve rezervuarın mevcut bilgisine göre, her biri 15-20 MW brüt çıkışlı iki jeotermal enerji santrali geliştirmek mümkün olacak. Geothermal Green Energy KfT. jeotermal kaynağa dayalı elektrik üretimi için rezervuarı kullanımına yönelik gerekli lisanslara ve haklara sahip.

Kuyu testleri, en düşük 668-756 m3/s debi ve 150 derecenin üzerinde kuyu tabanı sıcaklıkları gibi mükemmel hidrodinamik özellikler ve çok iyi verimler gösterdi. Kuyular, bu sabit verime ulaşmak için pompalarla çalışacak. Jeotermal akışkanın kimyası çerçevesinde elektriğe ek olarak önemli miktarda doğal CO2 elde edilebilecek. GGE Kft. 2021’in sonlarında çalışmaya başlamayı planladığından, ORC teknoloji tedarikçisi henüz seçilmedi.

GGE Kft yönetimi konuya ilişkin şu paylaşaımda bulundu: “Sondajların ve rezervuarın sonuçlarına dayanarak, Orta ve Doğu Avrupa bölgesindeki en büyük jeotermal projeyi, tahmini 35-40 MW’lık elektrik üretim potansiyeli ile geliştirmeyi hedefliyoruz.”

Kaynak: ThinkGeoEnergy