Haberler

Macaristan’da Audi fabrikasının jeotermal ile karbon nötr hale geliyor

Macaristan Györ'de Audi fabrikası (kaynak: Audi Media Center/ Györ, Hungary)
Cannur Bozkurt 12 Eki 2020

Üretim tesislerini ısıtmak için jeotermal enerjiden yararlanan otomobil üreticisi Audi, bugün Macaristan'daki endüstriyel jeotermal enerjinin en büyük kullanıcısı. Güneş enerjisi ile birlikte jeotermal, tesislerin ikinci karbon nötr Audi işletmesi haline gelmesinin temel unsurlarından biridir.

Audi Macaristan, E.ON Hungaria ile işbirliği içinde, Avrupa’nın en büyük fotovoltaik çatı kurulumunu resmi olarak başlattı. Yılın başından beri Györ’deki saha sadece yeşil enerji kullanıyor. 2012 yılında Audi’nin Macaristan fabrikası, ısı gereksinimlerinin çoğunu karşılamak için bir jeotermal tesis açtı. Enerji ihtiyacının geri kalanı biyo-gaz sertifikaları ile telafi ediliyor. Audi Macaristan, nötr karbon dengesi sağlayan beş Audi işletmesinden ikincisidir.

Audi’nin üretim yönetim kurulu üyesi ve AUDI HUNGARIA Zrt denetim komisyonu başkanı Peter Kössler, “Açık bir amacımız var: Tüm Audi işletmelrinin 2025 yılına kadar karbon nötr operasyona sahip olması” diyor. “Fabrikalarımızı yenilenebilir enerjiye dönüştürerek, iklim değişikliğiyle mücadeleye önemli bir katkı sağlıyoruz.”

2018’de dönüştürülen Audi Brüksel’den sonra, beş Audi işletmesinin ikincisi şimdi bu amaca ulaştı. Audi tesislerinde, üretimde ve lojistikte ekolojik ayak izinin azaltılmasına yönelik tüm önlemler, ‘Görev: Sıfır’ altında toplanmıştır. Odak noktası, Audi için anahtar olan zorluklar üzerinde yatıyor: dekarbonizasyon, su kullanımı, kaynak verimliliği ve biyolojik çeşitlilik. Audi, karbondan arındırma alanında önemli bir ara hedefe çoktan ulaştı: bu yılın başından bu yana, tüm Audi tesisleri yalnızca yeşil enerji kullandı.

Sürdürülebilirlik Audi Macaristan için çok önemli. Güneş parkı, nötr bir karbon dengesi elde edilmesine katkıda bulunuyor. Audi Hungaria CEO’su Alfons Dintner: “Üretimimizi giderek daha çevre dostu hale getirmek ve faaliyetlerimizin ekolojik ayak izini sürekli olarak azaltmak bizim için büyük önem taşıyor” dedi.

Audi, tesislerindeki enerji ihtiyacını sürekli olarak azaltıyor. Yalnızca 2019 yılında Audi Macaristan, çok sayıda verimlilik önlemi sayesinde 18.000 megawatt saatten fazla enerji tasarrufu yaptı ve yaklaşık 5.750 ton CO2 emisyonunu önledi. Buna ek olarak, Macaristan Györ’deki işletme, üç mekanizma aracılığıyla dekarbonizasyon gerçekleştirmektedir. Birincisi, Avrupa’nın en büyük fotovoltaik çatı kurulumunun devreye alınması ve yenilenebilir kaynaklardan elektrik sağlanması sayesinde gerçekleşen yeşil enerjiye geçiş. E.ON Hungaria ile işbirliği içinde inşa edilen tesis, fabrikanın iki lojistik merkezinin çatılarına kuruldu. Yaklaşık 160.000 metrekarelik bir alanı kaplayan bu güneş enerjisi parkı, 36.400 güneş hücresinden oluşuyor ve on iki megavatlık maksimum performans sağlıyor. E.ON Yönetim Kurulu Üyesi Karten Wildberger şunları söylüyor: “Bu proje birçok yönden 2050’ye kadar karbon nötrlüğünü sağlamak için gerekenleri temsil ediyor. Bunu yapmak için, kentsel alanlarda ve endüstride CO2 nötr sistemlere doğru enerji sistemlerini yeniden inşa etmemiz gerekiyor. Ortağımız Audi ile yaptığımız projeyi yarının sürdürülebilir enerji dünyasını yaratma çabamızda önemli bir adım olarak görüyorum ve bu türden başka projelerin takip edeceğini umuyorum.”

İkinci önlem, jeotermal enerjinin sağlanmasıdır. 2012’den beri Audi Macaristan, bu kaynağı sahadaki ısı ihtiyacının çoğu için kullanmaktadır. Györ’deki jeotermal santral, talebin yaklaşık yüzde 70’ini karşılıyor. Kalan ısı, biyo-gaz sertifikaları sayesinde karbon nötrlüğü güvence altına alınarak doğal gazdan üretiliyor. Audi Macaristan, Macaristan’daki en büyük endüstriyel jeotermal enerji kullanıcısı. Tesis, yıllık en az 82.000 megawatt-saat termal enerji üretimine sahip. 2015 yılından bu yana şirket 250 gigawatt-saat jeotermal enerji kullanarak CO2 emisyonlarını 50.000 ton azalttı.

Şu anda kaçınılmaz olan karbon emisyonları, örneğin motor test tesislerinden olanlar, Audi Macaristan tarafından uluslararası kabul görmüş ve sertifikalı karbon kredileri ile telafi edilmekte. Bu, karbon emisyonlarının yaklaşık %5’ini oluşturan üçüncü mekanizma.

Audi, tesislerinin ekolojik ayak izini azaltmak için sürekli olarak çalışmaktadır. Şirket ayrıca fabrikalarının kapılarının ötesinde de faaliyet gösteriyor. 2017’den bu yana Audi’nin Deutsche Bahn ile gerçekleştirdiği lojistik demiryolu taşımacılığı büyük ölçüde karbon nötr olmuştur. DB Cargo’nun “DBeco plus” ürününe geçiş sayesinde, şirket yılda 13.000 tondan fazla CO2 tasarrufu sağlamıştır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy