Haberler

Macaristan’da jeotermal arama, üretim ve araştırma için başarılı teklif

Şehir parkında kış buz pateni, Budapeşte / Macaristan (kaynak: flickr / Gabriel Hess, creative commons)
Cannur Bozkurt 23 Ara 2019

Bir hidrokarbon ve jeotermal ihalesinin parçası olarak, jeotermal izin alanı başarıyla ihale edildi. Aspect-TDE Geotherm Kft şirketi Gádoros bölgesi için jeotermal enerji arama, üretim ve arama ihalesini kazandı.

İnovasyon ve Teknoloji Bakanlığı tarafından bildirildiği üzere, 2019 imtiyaz teklifi – teklif belgelerine dayanarak dört sözleşme imzalanmıştır.

Teklif edilen dört alandan biri jeotermal enerji içindi. Gádoros bölgesinin jeotermal enerji arama, üretim ve arama ihalesinin kazananı Aspect-TDE Geotherm Kft. 2013’ten bu yana, yedi başarılı ihalesi 38 milyar HUF devlet geliri ile sonuçlanırken, 110 milyar HUF’den fazla yatırıma dönüşmüş olabilir.

Maden imtiyazları, ilgili hükümler uyarınca ve Değerlendirme Komitelerinin değerlendirme ve tavsiyelerine dayanarak İnovasyon ve Teknoloji Bakanı tarafından verildi. Kazananlar, imtiyaz sözleşmelerini sonucun açıklanmasından sonraki 90 gün içinde sonuçlandırabilir. Bu süre sınırı Bakan tarafından en fazla 60 gün süreyle uzatılabilir.

2019 Haziran tarihli ihalelere yedi teklif verildi ve hepsi resmi gereklilikleri karşıladı. Araştırma, değerlendirme ve üretim ihaleleri, aşağıdaki alanlardaki teklif vericilerin yetersizliği nedeniyle başarısız olmuştur: Csongrád, Csorna, Érd ve Zala-Kelet’teki hidrokarbon ve Sajókápolna’daki linyit için.

Önceki altı başarılı açık arttırma turu 31 hidrokarbon ve 3 jeotermal imtiyaz sözleşmesiyle sonuçlandı. Hükümet 14,7 milyar HUF imtiyaz bedeli ve 21,5 milyar HUF madencilik telif ücreti aldı. Kazananlar, araştırma çalışma programlarında 67 milyar HUF zorunlu ve 39,8 milyar HUF isteğe bağlı yatırım gerçekleştirdiler.

2019 yılının ilk üç çeyreğinde ham petrol üretiminin yüzde 35’i ve gaz üretiminin yüzde 10’u yeni edinilen imtiyaz alanlarından geldi. Son 7’nci teklif turunda, verilen tüm sözleşmelerin sonucu, 2,41 milyar HUF imtiyaz bedeli ve 5 milyar HUF’un üzerindeki arama çalışma programlarında yapılan toplam yatırımlarla sonuçlanacak.

Uygun maliyetli ve çevreye duyarlı yerli enerji kaynaklarının kullanılması, Macaristan’ın enerji ithalatına bağımlılığını azaltır ve arz güvenliğini arttırır. Yurt içi keşif ve üretim yatırımlarının teşvik edilmesi için, İnovasyon ve Teknoloji Bakanlığı şu anda imtiyazlı açık arttırma turları başlatmayı planlamaktadır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy