Haberler

Makale çağrısı – Süpersıcak / Süperkritik jeotermal sistemlerin geleceği – SpringerOpen

SpringerOpen - Bildiri Çağrısı - Jeotermal Enerji (ekran görüntüsü)
Cannur Bozkurt 21 Kas 2019

SpringerOpen’ın "Jeotermal Enerji" yayını, 'Süpersıcak ve Süperkritik jeotermal sistemlerin gelecekteki gelişimi' başlıklı yeni koleksiyonuna katkıda bulunacak makaleler için bir çağrı yaptı.

Springer Open’ın bir yayını olan Jeotermal Enerji, “Süpersıcak ve süperkritik jeotermal sistemlerin gelecekteki gelişimi” konulu yeni makale koleksiyonuna olacak katkıları memnuniyetle karşılamakta.

Süper kritik koşullara sahip yüksek sıcaklıktaki jeotermal alanların geliştirilmesi, dünyanın çeşitli bölgelerinde yeni bir sıcak gündem olarak ortaya çıkmaktadır çünkü önemli ölçüde daha yüksek bir güç çıktısı, daha az bir sondajla mümkün görünmektedir. Bununla birlikte, 350 °C’nin üzerindeki sıcaklıklara sahip süper jeotermal sistemler (SHGS), derinlerde karşılaşılan özel koşullara uyarlanmış, yeni ve yenilikçi araştırma ve keşif konseptleri gerektirir. Bu nedenle, (i)derinlikte koşulların (örneğin, kırıklar, kayaların özellikleri, stres alanı, kimya, riskler) yeterli bir güven düzeyinde daha iyi anlaşılması ve (ii) geleneksel hidrotermal sistemler için şu anda kullanılan iyi bilinen yöntemlerden farklı olabilecek bu tür kaynakların başarılı bir şekilde geliştirilmesi için büyük araştırmalar gereklidir. Bu, sondaj teknolojilerindeki gelişmeler, kuyu sağlamlığı, montaj malzemeleri ve kuyu günlüğünün yanı sıra yüksek sıcaklıklara ve basınçlara uyarlanmış risk azaltma ve yönetim kavramlarının geliştirilmesini de içerir. Bu bağlamda, Mühendislik Jeotermal Sistemler (EGS) teknolojilerinin uygulanması bu çözümün bir parçası olabilir.

Bu özel sayının amacı, geçmiş ve devam eden uluslararası projelerde (örneğin, IDDP, DEEPEGS, DESCRAMBLE, GEMex, JBBP, NEWGEN ve diğerleri) edinilen deneyimleri, yüksek sıcaklık jeotermal alanlarının kullanımına yönelik kavramların geliştirilmesine odaklanarak birleştirmek. Bu özel sayı (i) yeni fikirler ve olası çözümler sunmaya çalışmakta ve (ii) güçlü bir kaynağın sürdürülebilir bir şekilde derinlemesine kullanılmasını sağlamak için jeotermal topluluğa gelecekteki araştırma sorularını ortaya koymaktadır.

Gönderimler aşağıdaki konuları içerebilir ancak bunlarla sınırlı değildir:

  • Arama kavramları
  • Kaynak Değerlendirmesi
  • Rezervuar Karakterizasyonu ve Modellemesi
  • Veri entegrasyonu
  • Sondaj teknolojileri ve kuyu sağlamlığı
  • Gelişim Kavramları
  • Malzemeler
  • Riskler
  • İzleme kavramları
  • Sosyal kabul

Gönderim talimatları

Makalenizi göndermeden önce, lütfen Jeotermal Enerji için Yazar Talimatlarını dikkatlice okuduğunuzdan emin olun. Yazının tamamı Jeotermal Enerji gönderme sistemi aracılığıyla sunulmalıdır. Doğru koleksiyona gönderdiğinizden emin olmak için lütfen gönderim sırasında menüden uygun koleksiyonu seçin. Ek olarak, kapak sayfanızın içinde, yazınızın ‘Gelecekteki süpersıcak ve süperkritik jeotermal sistemlerin geliştirilmesi üzerine’ koleksiyonunun bir parçası olarak kabul edilmesini istediğinizi belirtin. Tüm başvurular titiz bir şekilde hakem değerlendirmesine tabi tutulacak ve kabul edilen makaleler dergi içinde bir koleksiyon olarak yayınlanacaktır.

Son gönderim tarihi: 1 Ağustos 2020

Baş Konuk Editör: Egbert Jolie, GFZ Alman Yerbilimleri Araştırma Merkezi

Konuk Editörler: Hiroshi Asanuma, AIST, Japonya; Guðmundur Ómar Friðleifsson, IDDP, İzlanda

Kaynak: ThinkGeoEnergy