Haberler

Marubeni / Fuji Electric, Kenya’da 70 MW’lık jeotermal projesinin EPC ihalesini kazandı

Olkaria-I JES, Ünite 4 & 5 (kaynak: KenGen)
Cannur Bozkurt 6 Eyl 2018

Marubeni, Kenya'nın Olkaria jeotermal sahasında, KenGen tarafından inşaa edilecek 70 MW Olkaria I Unit 6 jeotermal projesinin EPC ihalesini kazandı.

Marubeni Corporation, Kenya’nın Nakuru İlçesinin Olkaria bölgesinde 70 MW’lık bir jeotermal enerji santrali inşasıyla ilgili olarak, Kenya Elektrik Üretim Limited Şirketi’nden (KenGen) anahtar teslim mühendislik, satın alma ve inşaat (EPC) sözleşmesi imzalayacağını açıkladı.

Olkaria I jeotermal enerji santralinin 6. Ünitesinin inşa projesi, Marubeni’nin ve Fuji Electric’in Afrika’daki ilk jeotermal enerji santrali projesi olacaktır. 2021 yılında tamamlanması beklenen proje için gerekli olan buhar türbinleri ve jeneratörler gibi ana bileşenler, Fuji Electric Co., Ltd. Japan tarafından sağlanacaktır.

Proje, Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) tarafından desteklenen ODA kredisi ve Avrupa Yatırım Bankası kredileri ile finanse edilecektir.

Marubeni, bugüne dek 900 MW’ın üzerinde jeotermal enerji santralleri inşa etmiş bir şirkettir. Ek olarak, tüm dünyada güneş, rüzgar, hidro ve biyokütle enerji santrallerinde de inşaat tecrübesine ve enerji üretim varlıklarına sahiptir. Marubeni, portföyündeki net yenilenebilir enerji üretim kapasitesini yaklaşık % 20’ye çıkarmayı ve 4-5 yıl içinde geçmiş hedefi ikiye katlamayı amaçlamaktadır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy