Haberler

Maspo Enerji, Ala-2’nin ardından entegre jeotermal sistemler için yatırımlara başlıyor

Maspo Enerji ekibi Ala-2'nin işletmeye alınışını kutluyor, Eylül 2019 (kaynak: Maspo Enerji, video ekran görüntüsü)
Cannur Bozkurt 18 Oca 2021

Maspo Enerji'nin Alaşehir’de bulunan 30 MW ALA-2 JES’inin resmi açılışı Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in katılımları ile yapıldı. Şirket, entegre jeotermal sistemler için yatırım hazırlığı içerisinde.

Gürmen Group şirketlerinden Maspo Enerji’nin Manisa’nın Alaşehir ilçesinde kurulu jeotermal enerji santral yatırımlarından 30 MW kurulu güce sahip ALA-2, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in katılımları ile gerçekleştirilen resmi açılışla faaliyete geçti.

Daha yaşanabilir bir dünya için çevreye dost yenilenebilir enerji alanında yatırım yapmayı tercih ettiklerini belirten Gürmen Group Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Gür, açılış sonrası yaptığı konuşmasında “Grup olarak bu alandaki yatırımlarımızın hayata geçirilmesinde öncelikle jeotermali stratejik alan olarak seçtik… Resmi açılışı yapılan ALA-2 JES, yenilebilir enerji alanındaki yatırımlarımız için önemli bir aşamaydı ve bu yatırımı ülkemize kazandırmaktan, jeotermal enerjide Türkiye’nin yerli kaynaklarının gelişimine katkıda bulunmaktan mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Maspo Enerji A.Ş. Genel Müdürü Murat Solmaz ise, Maspo’nun dünyada tükettiği enerjinin tamamını yenilenebilir kaynaklardan üreten şirketlerin yer aldığı RE100 platformuna Türkiye’den kabul edilen ilk ve tek grup olan Gürmen Group şirketlerinden olduğunu hatırlatarak, “ALA-2 jeotermal enerji santralinin devreye girmesiyle yenilenebilir enerjide toplam 40 MW’lık kurulu güce ulaştık. Maspo Enerji olarak tüm gücümüzle yenilebilir enerji ve odaklandığımız jeotermal enerji kaynaklarını sürdürülebilirlik vizyonumuz ile artırmaya devam ediyoruz” açıklamalarında bulundu.

Maspo Enerji’nin, Manisa yöresinde 12.650 hektar ile en büyük ve verimli ruhsat sahasına sahip olduğunu belirten Solmaz, sözlerine şöyle devam etti, “2017 yılında jeotermal santral yatırımlarımızın ilk fazı olarak 10 MW güce sahip jeotermal enerji santralı ALA-1’i işletmeye aldık ve 30 MW’lık ALA-2 jeotermal enerji santralının da yatırım sürecini başlattık. ALA-2’nin resmi açılışıyla da hedeflerimizi gerçekleştirmede büyük bir adım attık. Hedeflerimizi büyüttük. Jeotermal’in entegre yatırımları üzerinde çalışmalarımıza başladık. Jeotermalin etkin kullanıldığı seracılık ve tarım yatırımları üzerinde fizibilite çalışmalarımıza devam ediyoruz. Diğer taraftan yatırımlarımızın üçüncü fazı için çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz.”

Kaynak: Dünya