Haberler

MB Holding, Aydın’da jeotermal sondaj planlıyor

Dora 2 JES (kaynak: Ormat)
Merve Uytun 9 May 2022

MB Holding bağlı ortağı olan Menderes Geothermal Elektrik Üretim A.Ş, Aydın'ın Köşk ilçesinde, üretim kuyusu olarak kullanılacak, 1000m derinliğinde bir sondaj kuyusu planlıyor.

Dün yerel bir gazetede paylaşılan habere göre; MB Holding bağlı ortağı olan Menderes Geothermal Elektrik Üretim A.Ş, Aydın’ın Köşk ilçesinde, üretim kuyusu olarak kullanılacak 1000m derinliğinde bir sondaj kuyusu planlıyor.

Şirketin, Mayıs 2006’da faaliyete geçmiş olan 8,5 MWe kapasitesindeki Dora–1 Jeotermal Enerji Santrali, Türkiye’nin ilk özel jeotermal enerji santrali olması bakımından büyük önem taşımaktadır. Menderes Geothermal (MEGE) tarafından elektrik üretimi devam eden Dora-1, Dora-2, Dora-3A, Dora-3B ve Dora-4 JES tesislerinde toplamda 74 MWe kapasitede elektrik enerjisi anlık olarak ulusal şebekeye aktarılmaktadır.

Menderes Geothermal Elektrik Üretim A.Ş. , Aydın’ın Köşk ilçesinde, üretim kuyusu olarak kullanılacak 1000m derinliğinde bir sondaj kuyusu planlıyor. Sondajın proje maliyeti yaklaşık 4 milyon lira olarak öngörülüyor. Yapılan çalışmalar sonucunda, elde edilen jeotermal akışkan değerlerinin üretim için beklenin altında olması durumunda; açılan sondaj Dora 3B ve Dora 4 JES tesislerinde reenjeksiyon kuyusu olarak değerlendirilecek.

Kaynak: AYDIN HEDEF