Haberler

MEET jeotermal projesinin küçük ölçekli ORC birimleri pilot uygulama sahalarına ulaştı

Soultz-sous-Forêts jeotermal enerji santraline kurulan küçük ölçekli ORC modülü (kaynak: MEET)
Cannur Bozkurt 14 Eki 2020

MEET projesinin ilk üç ORC modülü Fransa’daki Vermillion ve Soultz-sous-Forets jeotermal sahaları ile İzlanda'daki Grásteinn Çiftliği'ne kuruldu.

İki yıl önce başlayan Avrupa MEET (çok sahalı EGS pilot uygulama) projesi kısa süre önce paylaştığı bir bültende, faaliyetleri hakkında güncel bilgiler paylaştı.

MEET projesinin amaçlarından biri, küçük ölçekli bir ORC cihazı kullanarak çeşitli düşük akışlı ve / veya düşük sıcaklıklı (70-120 derece C) jeotermal kaynaklardan ısıyı elektriğe dönüştürmenin fizibilitesini göstermektir. ORC veya Organik Rankine Döngüsü, Yüksek moleküler sıvı ile termodinamik döngüye dayalı olarak ısıyı elektriğe dönüştürebilen bir modüldür. Bunu yapmak için, 3 farklı jeolojik bağlamda, yani tortul, granitik ve volkanik 6 pilot sahası seçilmiştir.

Enogia, ORC makinelerini, her sahada karşılaşılan çeşitli ve sert jeolojik koşullar altında çalışabilecek şekilde özelleştirmiştir. İzlanda İnovasyon Merkezi, ES-Geothermie ve Vermillion ile birlikte Enogia, genellikle jeotermal kuyularda bulunan özellikle aşındırıcı koşullarla uyumlu ORC’leri yenileyebildi ve önerebildi.

Tasarımdan, imalattan ve kısmen covid-19 nedeniyle gerçekleşen birkaç aylık gecikmeden sonra, üç makine ilk pilt uygulama sahalarına ulaştı. 12 Haziran’da devreye alınmasından bu yana, Vermillion sahasında Chaunoy’da (Fransa) kurulan ilk ORC modülü 11 MWh üretti; yaklaşık 2 kişinin oturduğu 50 m² dairenin yıllık enerji tüketimi kadar. İzlanda modülü, Temmuz 2020’de Grásteinn Çiftliği’nde (İzlanda) teslim alındı. Üçüncü modül, Ağustos sonunda ES-Geothermie jeotermal enerji santralinde Soultz-sous-Forets’e (Fransa) ulaştı. İlk 3 pilot uygulama sahası Ekim ayında hizmete girecek.

ORC modülünün İzlanda’daki Grásteinn Çiftliği’ndeki ilk uygulama sahasına teslimi. Resimde çiftlik Sahibi ve ICI ekip üyeleri yer alıyor. (kaynak: MEET)

Kaynak: ThinkGeoEnergy