Haberler

Meksika Jeotermal Finans Programı için yapılan ilk çağrı geçersiz ilan edildi

INEEL web sitesi ekran görüntüsü (kaynak: https://www2.ineel.mx/geotermia/index.php)
Cannur Bozkurt 3 Eki 2019

Meksika'nın Yetkili Enerji Makamı , tekliflerin hiçbiri teknik ve ekonomik değerlendirme aşamasında kalifiye olmadığından, Meksika Jeotermal Mali Programı (PGM) Çağrısını geri çektiğini ilan etti.

12 Eylül’de, Ulusal Elektrik ve Temiz Enerji Enstitüsü Genel Müdürlüğü, Meksika Jeotermal Mali Programının ihale sürecinin geçersiz olduğunu ilan eden kararını bildirdi. İdari işleme Ulusal Elektrik ve Temiz Enerji Enstitüsü Genel Müdürü olarak Dr. Georgina Izquierdo başkanlık etti.

Meksika’da Jeotermal Enerji için Finansman ve Risk Transferi Programı (PGM), jeotermal arama ve erken sondajdaki riskleri hafifletmeyi ve yatırımları harekete geçirmeyi amaçlıyor. PGM, Amerika Birleşik Devletleri Kalkınma Bankası’nın yardımıyla Enerji, Ulusal Maliye Bakanlığı, SNC, IBD, Ulusal Elektrik ve Temiz Enerji Enstitüsü tarafından başlatıldı.

İhale sürecinde, şirketler tarafından sunulan teknik ve ekonomik tekliflerin tümü istenilen ve asgari bir puan olarak belirlenen 70 puana ulaşmadığı veya aşmadığı için diskalifiye edildi. Alınan teklifler şunlardı:

  • ENAL Aeropuerto II
  • ENAL Morelos-Paredones
  • Geotérmica Derrumbabas
  • Geotérmica para el Desarrollo Domo San Pedro
  • MEXXUS RG EL OCOTILLO

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: ThinkGeoEnergy