Haberler

Menengai IPP projeleri için GDC’ye devredilen Buhar Toplama Sistemi

Genel Müdür GRD, Cornel Ofwona ve Bölge Müdürü Central Rift, Paul Ngugi tamamlama sertifikasını imzalıyor. İmzaya tanık olan iki CEO’nun Müh. Jared O. Othieno ve Eng. Joseph Schwartzman (1. foto). GDC Genel Müdürü Müh. Othieno sertifikayı Başkan ve CEO H-Young, Eng. Schwartzman (2. foto). MD & CEO Eng. Othieno, Kontrol Odası içindeki Buhar Toplama Sistemi Kontrol ekranını test ediyor (son foto).
Cannur Bozkurt 8 Oca 2021

GDC'nin Kenya'daki Menengai jeotermal gelişimi için buhar toplama sistemi, tatillerden önce H-Young Doğu Afrika tarafından resmi bir törenle teslim edildi.

H-Young East Africa (E.A.) Limited, 22 Aralık 2020 Salı günü Buhar Toplama Sistemini (SGS; Steam Gathering System), sistemin başarılı bir şekilde tamamlanmasıyla sonuçlanan altı yıllık bir sürecin ardından resmi olarak Jeotermal Geliştirme Şirketi’ne (GDC) devretti.

Projenin devreye alınmasını simgeleyen resmi sertifikayı alırken konuşan GDC MD & CEO Eng. Jared O. Othieno dönüm noktasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bu başarılı için proje müteahhitlerine teşekkür ederken, projenin nihai başarısına yol açan katkılarından dolayı projenin uygulanmasını denetleyen GDC ekibini de takdir etti.

Othieno: “Bu, GDC için harika bir gün. Yıllarca süren sıkı çalışma ve kararlılığın ardından H-Young Limited’den SGS projesini resmi olarak devralmaktan gerçekten heyecan duyuyoruz. Aynı zamanda GDC ve Kenya’daki uzmanlığı bir bütün olarak sergilemek için de bir fırsat çünkü bu, mühendislik tasarımlarının, parçaların tedarikinin burada yerel olarak yapıldığı ve böylesine muhteşem bir uluslararası üne sahip altyapıyla sonuçlanan bir projeydi” dedi.

Othieno, bunun, GDC’nin Menengai’den elektrik üretiminin bir sonraki aşamasına geçmesi için iyi bir fırsat olduğunu ekleyerek, IPP’leri şimdiye kadar kaydedilen ilerlemeden yararlanmaya çağırdı: “Artık tüm altyapı işleri gelip elektrik üretimine başlamaları için hazır olduğundan IPP’leri hızla hareket etmeye teşvik edebiliriz”.

Genel Müdür ayrıca, çeşitli zorluklar nedeniyle projenin tamamlanma süresinin uzamasına rağmen, H-Young’ın projenin orijinal maliyetini sürdürme hareketine övgüde bulundu: “En büyük heyecanım, bu projenin büyüklüğü ve karşılaştığımız zorluklarla birleştiğinde bile, maliyette tek bir kuruş bile olmaması. Bu, GDC ile iş yapabilecek diğer tüm müteahhitler için harika bir hikaye. Bir yolculukta maliyette herhangi bir değişiklik olmaksızın devam edebilecek ortaklar haline gelmemiz gerekiyor ve bu da sonunda Kenyalı olan son kullanıcıyı büyük ölçüde etkileyebilir.”

H-Young Yönetim Kurulu Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı Müh. Joseph Schwartzman, böylesine büyük bir projeyi başarıyla tamamlamanın bir miktar rahatlamasını gerekçe göstererek projenin tamamlanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

“Yeşil alan dediğimiz Olkaria’nın dışındaki ilk projemiz olduğu için yolculuk zorlu geçti. Kenya Cumhuriyeti’nin önemli varlıklarına başka bir kritik varlık eklerken GDC ve H-Young arasında gurur ve amaç birliği hissediyorum. Müthiş mühendislik tasarımlarına sahip tam anlamıyla işleyen bir projeyi devreye almaktan gerçekten heyecan duyuyoruz” dedi Schwartzman.

SGS sisteminin devreye alınması, Menengai projesinden güç üretimi arayışında çok önemli bir aşamaya işaret ediyor; GDC, Menengai Faz I projesinden 105 MW’lık geliştirme için üç IPP ile sözleşme imzaladı.

Kaynak: ThinkGeoEnergy