Haberler

Meridiam, Altyapı Afrika Fonu için ek finansman sağladı

Etiyopya'da arama çalışması, video görüntüsü, Quantec Geoscience
Cannur Bozkurt 4 Nis 2019

Fon yönetimi firması Meridiam, Altyapı Afrika Fonu'nun toplam 546 milyon Euro ile başarılı bir şekilde yeniden açıldığını duyurdu. Fon, Etiyopya'daki Tulu Moye jeotermal projesine yatırım yaptı.

Meridiam Altyapı Afrika Fonu’nun (MIAF) yeniden açılmasının, 510 milyon Euro’luk başlangıç ​​hedefinin üzerinde toplam 460 milyon Euro tutarında yeniden açıldığını duyurdu. 2015 yılında, 207 milyon Avro tutarında başlatılan ilk taahhüt, yatırım süresinin bitiminden iki yıl önce tamamen yatırılmıştır. Bu kapanış ile fom, güncel olarak başlangıçtan 2.5 kat daha büyük.

Bu operasyon, Meridiam’ın ortaklarının sağlanan fon çerçevesinde, önerilen projeler ve Afrika’daki önemli kalkınma umutları hakkındaki güçlü coşkusunu ve güvenini göstermektedir. Bu kapanışla Meridiam, iklim, çevre ve topluluklar üzerinde olumlu bir etkisi olan yeşil alan altyapı projeleri için Afrika kıtasında lider yatırım platformu olarak konumunu pekiştirmektedir.

Afrika Fonu, 2015 yılında Birleşmiş Milletler (UN SDGs) tarafından oluşturulan sürdürülebilir kalkınma kriterlerini ve hedeflerini tüm projelerine sistematik olarak uygulayan ilk Meridiam portföyüdür. Meridiam tarafından yürütülen projelerin % 100’ü BM standartlarına göre SDG 9 sertifikasına sahiptir. Esnek bir altyapı kurmayı, herkese fayda sağlayan sürdürülebilir bir sanayileşmeyi teşvik etmeyi ve inovasyonu teşvik etmeyi amaçlamaktadırlar; ki bunların neredeyse yarısı kıtadaki yenilenebilir enerji projeleridir (SDG 7).

Bu taahhüdü desteklemek için Meridiam, net metodları ve ölçülebilir göstergelerle kendi metodolojisini geliştirmiştir. Tüm projelerinin çevresel, sosyal ve yönetişim etkisi, coğrafi ve / veya sosyo-ekonomik bağlam, teknik tasarım ve kamu otoriteleri ile ilişkilerine göre ölçülür. Sonuçlar ve göstergeler, sürekli iyileştirme amacıyla, proje boyunca izlenir, gelişir ve yatırımcılara düzenli olarak rapor edilirler.

Meridiam CEO’su Thierry Déau konuya ilişkin: “Afrika Fonu hırsımızı, stratejimizi ve uzmanlığımızı yansıtıyor: insanların yaşam kalitesini artıran sürdürülebilir ve esnek altyapı projeleri geliştirmek, yatırım yapmak ve onlara temel hizmetleri sunmak. Afrika’daki sembolik projelere halihazırda toplam 3 milyar Euro’dan daha fazla bir miktarda katılıyoruz. Bugün, fonumuzun büyüklüğünü iki katına çıkartarak, kıtanın gelişmesini daha da istiyor ve gelecek nesiller için hareket ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

Kaynak: ThinkGeoEnergy