Haberler

Mevzuat çerçevesinin yokluğu İrlanda’da jeotermal gelişimi için büyük engel teşkil ediyor

Ballinskellgs Bay, Kerry (kontluk), İrlanda (kaynak: katiejay.wordpress)
Cannur Bozkurt 23 Eyl 2019

İrlanda'daki jeotermal araştırmalar için yasal çerçeve eksikliği ve muhtemel diğer nedenlerle de, İrlanda hidrokarbon arama şirketi, Providence Resources, jeotermal planlarını bekletiyor.

İrlanda hidrokarbon arama şirketi Providence Resources, geçen hafta Irish Examiner gazetesi tarafından bildirildiği üzere jeotermal planlarını bekletiyor. CEO Tony O’Reilly Jr ana nedenlerden birinin jeotermal yasama çerçevesinin olmaması olduğunu söyledi.

Tony O’Reilly Jr, “Jeotermal enerji gerçekten ilginç. Sorun, böyle şeyler yapabilmek için bazı yasal çerçevelerin olması gerekmesidir. Uzun süre ilgilenebilirdim, ancak bu şeylerin gerçekleşmesine izin verecek gerçek yasalara sahip olmaya yıllarca uzağız. ” dedi.

Independent.ie haber sitesi geçtiğimiz yıl Aralık ayında batı İrlanda kıyılarındaki Dunquin North bölgesindeki jeotermal kullanımına ait planlar hakkında bilgi verdi. Providence Resources’ın bu alanda petrol aradığını, ancak yalnızca kalıntı miktarları bulduğunu belirtti. Siteye göre, jeotermal ısı üretme olasılığı, o bölgedeki yeraltı kaynaklarını kullanmak için yeni fırsatlar sundu.

Geçen Haziran’da Den Haag’daki Avrupa Jeotermal Konferansında yayınlanan 2019 İrlanda’nın ülke güncellemesine göre İrlanda’nın yasal ve düzenleyici çerçevelerinin geliştirilmesi 2008’den bu yana tartışılmaktadır. Makale ayrıca, yasa taslaklarının Temmuz 2010’da tamamlanmış olduğunu ve hükümete onay için sunulduğunu belirtiyor.

Makaleden dolayı Glasgow Üniversitesi’nden Cees Willems’e teşekkür ediyoruz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy