Haberler

Mısır, jeotermal enerjinin ülke için bir seçenek olup olmadığını araştıracak

Aswan'da gün batımı, Mısır (kaynak: Flickr, CC, By:Renate Dodell)
Cannur Bozkurt 30 Mar 2019

Mısır Elektrik ve Yenilenebilir Enerji Bakanlığı, ülkenin yenilenebilir enerji planına jeotermal enerji ekleme olasılığını araştırıyor.

Elektrik Bakanlığı’nın Araştırma, Planlama, Otorite Takibi ve Uluslararası İşbirliği Müsteşarı Mohamen Mousa Omran’a göre, Mısır Elektrik ve Yenilenebilir Enerji Bakanlığı aktif olarak uluslararası işbirliğini ve fonu araştırıyor.

Kabine onayı altında, Mısır enerji sektörü, ülkenin elektrik ihtiyacının yenilenebilir kaynaklardan  2022’ye dek %20’sini ve 2035’e kadar %40’ını üretmeyi hedefliyor. Yenilenebilir enerji planlarına göre hedef rüzgar enerjisi, hidroelektrik ve gGüneş enerjisi kullamak.

Omran, “Jeotermal enerjiyi aktif hale getirme konusunda biraz geç kaldığımızı biliyoruz” dedi. “Petrol ve mineral kaynakları bakanlığı ile yakın işbirliği yaparak, jeotermal enerjiden yararlanabilecek alanı belirlemek istiyoruz.”

Müsteşar, bakanlığın, yenilenebilir enerji projeleri için fon sağlama konusunda güçlüklerle karşılaşmasının beklenmeyeceğini, zira birçok finansal kurumun bu tür projelere katılmaya istekli olduğunu belirtti.

Şu anda bakanlık, yoğun kullanım zamanlarında kullanılacak güneş ve rüzgar enerjisini depolamak için Çinli bir şirketle işbirliği yapıyor. Mısır-Çin ittifakı, Yapı Malzemeleri Endüstrisi Şirketi’nin (BMIC) çimento fabrikasının faaliyetlerini desteklemek için 100 MW’lık bir güneş enerjisi santrali kurmayı da teklif etti. Güneş enerjisi santrali yatırımlarının 80 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy