Haberler

Mitsubishi Power, Filipinler’deki Makban jeotermal enerji santralini geliştirecek

Makban jeotermal enerji santrali, Filipinler (kaynak: Mitsubishi Power)
Cannur Bozkurt 3 Ara 2020

Filipinler merkezli AP Renewables, Makban jeotermal enerji santralinin geliştirilmesi için Mitsubishi Power'ı seçti. Hedef, buhar türbini konfigürasyonunu optimize etmek ve jeotermal buhar kaynaklarının verimli tüketimini sürdürmektir.

Mitsubishi Heavy Industries (MHI) Group’un bir yan kuruluşu olan Mitsubishi Power, Filipinler, Laguna’daki Makban Jeotermal Santrali’nin (JES) yenilenmesi için bir sipariş aldı. Mitsubishi Power, güç istasyonunda bulunan en son jeotermal buhar kaynağını benimseyerek, Mitsubishi Power, on jeotermal enerji üretim ünitesinden biri olan Ünite 1’in performansını optimize ederek, güç çıkışı başına jeotermal buhar tüketimini en aza indiren yeni bir buhar türbini bileşenleri seti tedarik edecek. Projenin 2021 yılında tamamlanması planlanıyor.

Başkent Manila’nın güneydoğusunda yer alan Makban Jeotermal Enerji Santrali, Filipinler’de önde gelen bir yenilenebilir enerji geliştiricisi olan AP Renewables Inc.’e (APRI) tarafından işletilmektedir. Mitsubishi Power, 1979’da teslim ettiği ilk jeotermal enerji üretim ünitesinin ardından yirmi yılda, 1996’ya kadar kademeli olarak dokuz ünite daha kurmuştur.

Jeotermal enerji üretiminde, yeryüzünün derinliklerinde magma tarafından ısıtılan sıcak su, türbini çalıştırmak için kullanılan buhar olarak çıkarılır. Enerji üretimi sırasında ihmal edilebilir düzeyde karbondioksit yayan çeşitli yenilenebilir enerji biçimlerinden jeotermal enerji, günde 24 saat istikrarlı bir şekilde üretilebilir ve hava koşullarından veya diğer faktörlerden etkilenmez. Bu nedenle jeotermal enerji, jeotermal kaynaklar bakımından bol olan ülke ve bölgelerde genişletilmiş uygulama görmesi beklenen temiz bir enerji şeklidir. Bununla birlikte, bu projede yapıldığı gibi, orta ila uzun vadede doğal ortamdaki değişikliklere uyum sağlamak için tesislerin ve ekipmanların iyileştirilmesi veya onarılması gerekebilir.

Mitsubishi Power, 13 ülkede 100’den fazla jeotermal enerji projesinde yer almıştır. Toplam 3.200 MW’ı aşan tesis kapasitesi ile Mitsubishi Power, dünyanın jeotermal enerji üretim kapasitesinde önde gelen bir paya sahiptir. Satış sonrası hizmetler sunarak dünya genelindeki jeotermal enerji üreticilerinin istikrarlı çalışmasına katkıda bulunmuştur.

Mitsubishi Power, dünyanın dört bir yanındaki bölgelerde jeotermal enerji üreten ekipmanların ve tesislerin operasyonel performansını iyileştirmek için çözümler sunarak, jeotermal kaynakların etkin kullanımını teşvik etmekte ve istikrarlı güç kaynağı sağlarken küresel çevrenin korunmasına katkıda bulunmaktadır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy