Haberler

Mitsubishi Power, Japonya’daki Otake jeotermal enerji santralinin yenilenmesini tamamladı

Otake jeotermal enerji santrali, Oita Pref., Japonya (kaynak: Mitsubishi Power)
Cannur Bozkurt 8 Eki 2020

Mitsubishi Power, Japonya'nın Oita Eyaletindeki Otake jeotermal enerji santralinin yenilenmesini tamamladı. Şirket, Mitsubishi Power Industries ve Mitsubishi Electric ile birlikte bir EPC sözleşmesi kapsamında çalışarak, tesis kapasitesini 14,5 MW'a çıkaran yeni bir türbin kurdu.

Mitsubishi Heavy Industries (MHI) Group’un büyük bir yan kuruluşu olan Mitsubishi Power, Kyushu Electric Power Company tarafından işletilen Otake Jeotermal Elektrik Santrali’nin (Kokonoe-machi, Oita Eyaleti) tadilatını tamamladığını duyurdu. Yenilenen tesis ticari olarak Ekim 2020’de işletmeye başladı. Bu yenileme projesinin bir parçası olarak kurulan son derece verimli ve güvenilir buhar türbininin ürettiği istikrarlı elektrik güç kaynağı, CO2 emisyonlarını azaltacak ve karbondan arındırılmış bir ekonomiye katkıda bulunacak.

Yenileme projesi, buhar türbinini tedarik eden Mitsubishi Power, yardımcı ekipmanların tedarik ve kurulumunu yapan Mitsubishi Power Industries ve jeneratör ve elektrik tesislerini tedarik eden Mitsubishi Electric Corporation oluşan bir ortak girişim tarafından, mühendislik, tedarik ve inşaat (EPC) sözleşmesi kapsamında gerçekleştirildi.

Güç üretim sistemi, Japonya’da türünün ilk örneği olan “çift flaş ve ikili basınç” yöntemini kullanıyor. Bu, buharın istikrarlı bir şekilde kullanımına ve jeotermal kaynakların verimli değerlendirilmesine olanak sağlıyor. Böylece güç çıkışı, önceki tesise kıyasla iki megawatt (MW) artırarak 14,5 MW’a çıkarılmış. Mayıs 2019’da inşaat, planlanandan iki ay önce tamamlanarak, Ekim ayında ticari işletmeye geçilmiş.

Çift flaşlı ve ikili basınç yönteminde, güçlü bir üretim kuyusundan yüksek basınçlı birincil buhar ve zayıf üretim kuyusundan düşük basınçlı ikincil buhar türbinine verilir. Buhar, daha sonra ikincil buhar olarak kullanılan birincil buhardan çıkarılan sıcak suyun basıncını düşürerek elde edilir.

Jeotermal enerji, yeryüzünün içindeki magma odasının ısı enerjisini kullanır ve yer üstünde yanma olmadığından, atmosfere az miktarda CO2 salınır.  Bu da onu küresel ısınmayı engellemek için etkili bir güç üretim yöntemi haline getirir. Dahası, jeotermal enerji, dünyanın içindeki muazzam ısı enerjisini kullanan bir tür yenilenebilir enerji olduğundan, mevsim, hava durumu veya günün zamanının döngülerine tabi değildir ve neredeyse her gün yüksek bir kullanılabilirlik faktörü sunar.

Kyushu Electric Power’ın Otake Elektrik Santrali, Japonya’nın ilk ticari jeotermal elektrik santrali olarak Ağustos 1967’de ticari işletmeye başladı. Bu tesis aynı zamanda Japonya’nın ilk ıslak buhar jeotermal tesisi ve Mitsubishi Power’ın ilk ticari jeotermal tesisidir. Elli yıldan fazla bir süredir faaliyette olan bu tesis, istikrarlı bir enerji tedarikine ve toplumun dekarbonizasyonuna (sürdürülebilirlik) katkıda bulunmuştur.

Mitsubishi Power, 13 ülkede jeotermal enerji alanında 100’den fazla proje siparişini yerine getirdi. Toplam 3.200MW’den fazla tesis kapasitesiyle Mitsubishi Power, dünyanın jeotermal enerji üretim kapasitesinin önde gelen bir payına sahiptir ve bir jeotermal EPC sağlayıcısı olarak istikrarlı çalışmalara katkıda bulunur.

Mitsubishi Power, yenilikçi enerji üretim teknolojileri ve çözümleri aracılığıyla, karbondan arındırılmış sürdürülebilir bir ekonominin gerçekleştirilmesine katkıda bulunmakta ve küresel toplumun karşı karşıya olduğu çok çeşitli sorunları çözmek için çalışmaktadır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy