Haberler

Montserrat Jeotermal Projesi’nde üçüncü kuyu üzerinde çalışılmaya başlanacak

Drilling site of MON-3 geothermal well in Montserrat, Caribbean (source: Bastien Poux)
Eren Günüç 25 Oca 2018

İngiltere Uluslararası Kalkınma Departmanı, Karayipler'deki bir Britanya toprağı olan Montserrat'daki jeotermal projenin üçüncü kuyunun sondaj çalışmalarının birkaç hafta içinde başlayacağını doğruladı.

Şimdiye kadar jeotermal proje için iki kuyu açılmış, ancak üçüncü kuyudaki sondaj çalışmaları, erken sondaj aşamaları boyunca kuyu içinde bazı iç çamur çökmesi nedeniyle birkaç ay durmuştu. Montserrat’taki Birleşik Krallık Uluslararası Kalkınma Departmanı (DFID) Altyapı Temsilcisi, Mon 3 olarak da bilinen 3.Kuyunun sondaj çalışmalarının, sürdürülebilir verimin delinmesi ve test edilmesini tamamlamak için, birkaç haftaya başlayacağına dair güvence verdi.

Sondajın Iceland Drilling tarafından birkaç hafta içinde başlatılması olumlu bir adım olarak görülüyor ve Erken Pazar Etkileşimi sürecini önemli ölçüde artırıyor.

Montserrat Enerji Politikası 2016 – 2030, Montserrat’ın yenilenebilir enerji hedefi olan % 20’lik yenilenebilir enerji hedefini 2020 yılına kadar resmileştirmiştir. Jeotermal ve Güneş enerjisi PV enerji gelişimini içeren yenilenebilir enerji, Montserrat Enerji Politikası’nın temel bileşenleri arasında yer almaktadır.

Jeotermal enerjinin inşa edildiğinde çok daha düşük üretim maliyetlerine sahip olduğu jeotermal enerjinin, Güneş Enerjisi PV’sinin yanında adaya temel yük sağlayacağı ve dizelin pik yüke neden olacağı ve bakım veya başka amaçlarla jeotermalin çevrimdışı olması durumunda yedekleneceği öngörülüyor.

Kaynak: MNI Alive, ThinkGeoEnergy aracılığıyla