Haberler

MTU Aero Engines, jeotermal sondaj için Daldrup & Söhne AG ile anlaştı

MTU uçak motoru kurulumu (kaynak: facebook.com/MTUAeroEngines/)
Merve Uytun 13 Oca 2023

Münih merkezli uçak motoru üreticisi MTU Aero Engines, bir jeotermal ısıtma projesi kapsamında yapılacak jeotermal sondaj için Daldrup & Söhne AG ile anlaştı.

MTU Aero Engines, Alman sondaj şirketi Daldrup & Söhne AG ile, uçak motoru üreticisinin Münih tesislerinde alan ısıtması için kullanmak üzere jeotermal sondaj sözleşmesi imzaladı. Sözleşmenin değeri yaklaşık 2 milyon dolar ve çalışmaların 2023 baharında başlaması planlanıyor.

MTU, hem askeri hem de sivil uçak uygulamalarında uzmanlaşmış, Münih merkezli bir uçak motoru üreticisidir. Daha önce MTU’nun jeotermal ısıtmayı tesislerine entegre etme planlarını ve Yukarı Bavyera hükümetinden bir jeotermal arama izni başvurusu yaptığını bildirmiştik.

MTU, jeotermal enerjiyi binalarında proses ve alan ısıtması için kullanmayı ve muhtemelen mevcut fosil yakıt kullanımını %88’e kadar azaltmayı hedefliyor. Soğutma için jeotermal enerjinin kullanımı da araştırılmaktadır. Bunun üzerine, Daldrup ile yaklaşık 3300 metre derinliğe kadar sondaj açılması için sözleşme yapılmıştır.

Daldrup & Söhne AG Yönetim Kurulu Başkanı Andreas Tönies , “MTU, ısı temini için jeotermal enerjinin potansiyelini kabul etti. Şirket, enerji üretimini jeotermal enerjinin yardımıyla karbondan arındırma yolunda önemli bir adım atan ilk Alman DAX şirketidir. Diğer şirketler de bu örneği takip edecek” dedi.

Daldrup & Söhne AG, sondaj ve çevre hizmetleri konusunda uzmanlaşmış bir tedarikçi olarak 75 yılı aşkın deneyime sahiptir ve Almanya’da konumlanmış lider şirketler arasındadır. Şirket daha önce Almanya, Hollanda ve Belçika’daki çeşitli jeotermal projelerde hizmet vermişti.

Kaynak: ThinkGeoEnergy