Haberler

Muara Laboh jeotermal santralinin 65 MW genişlemesini hazırlayan PT Supreme Energy

Muara Laboh jeotermal proje sondaj sahasında sondaj kulesi, Endonezya (kaynak: Sumitomo Corp.)
Cannur Bozkurt 10 Oca 2020

Muara Laboh jeotermal santralinin ikinci aşamasının geliştirilmesi için PLN ve hükümet ile görüşmeler devam ediyor. Bununla beraber kapasite 85 MW'tan toplam 150 MW'a çıkarılacak.

Geçen hafta PT Supreme Energy tarafından 85 MW Muara Laboh jeotermal santralinin başlatıldığını bildirmiştik.

PT Supreme Energy, Batı Sumatra Eyaleti, Solok Selatan Regency’de bulunan Faz-1 Jeotermal Enerji Santrali (PLTP) Muara Laboh’un ticari faaliyetine resmen başladı.

PT Supreme Energy’nin Kurucusu ve Başkanı Supramu, Muara Laboh PLTP Faz-1 ve Faz-2 gelişim planının işleyişinin şirket ve ortaklarının Endonezya’daki jeotermal kalkınmaya yönelik bir sorumluluğu olduğunu söyledi. Bu aynı zamanda şirketin Endonezya Hükümeti’nin enerji karması hedefine 2025 yılına kadar ulaşması için verdiği bir destektir.

Supramu: “Araştırma ve geliştirme faaliyetleri sırasında hükümet, PLN ve özellikle Güney Solok halkının güçlü ve sürekli desteğine teşekkür ediyoruz.” dedi.

Supreme Energy, Muara Laboh PLTP geliştirme projesinde 2008 yılında bir ön çalışma başlattı. Ardından, 2012 yılında Elektrik Satın Alma Anlaşması (PPA) imzalandı ve arama faaliyetlerine devam edildi. Bu faz-1 oluşumu için toplam yatırım 580 milyon ABD dolarına ulaşmaktadır.

Supreme Energy, 65 MW kapasiteli 2. Faz Muara Laboh’un oluşturulması için PLN ve Enerji ve Mineral Kaynakları Bakanlığı (ESDM) ile görüşmelerde bulunuyor. Oluşum 400 milyon ABD Doları tutarında bir yatırım gerektiriyor ve PPA müzakereleri tamamlandıktan hemen sonra başlayacak.

Muara Laboh’a ek olarak, Supreme Energy Güney Sumatra’da 90 MW kapasiteli Rantau Dedap PLTP Projesi’ni inşa etti.

Projenin önümüzdeki yıl sonuna kadar yaklaşık 700 milyon ABD Doları tutarında bir yatırımla tamamlanması planlanıyor.

Şirket ayrıca Güney Lampung Regency’de bulunan Gunung Rajabasa Jeotermal Çalışma Alanı için bir arama programı hazırlıyor. Keşif faaliyetleri, PPA’nın PLN ile büyütülmesi müzakeresinin tamamlanmasından hemen sonra başlayacaktır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy