Haberler

Münih, 560.000 hane için jeotermal ile bölgesel ısıtma hedefliyor

Münih, Bavyera / Almanya üzerinden görünüm (kaynak: Praxisforum Geothermie.Bayern)
Cannur Bozkurt 11 Şub 2020

Stadtwerke München (SWM), 2040 yılına kadar 560.000 hanenin CO2 içermeyen jeotermal bölgesel ısıtmaya katılacağı bir gelişme bekleyerek, geniş iklim hedeflerini ileri sürüyor.

Stadtwerke München (SWM), bölgedeki Sueddeutsche Zeitung tarafından bildirildiği gibi, 560.000 hane için jeotermal bölgesel ısıtma sağlanması ile iklim hedeflerinin uygulanabileceğinden emin.

Almanya’nın güneyindeki Bavyera eyaletinin başkenti olan Münih’in güneyi ve özellikle tüm güney komşu bölge, eyalet başkenti için CO2 İçermeyen bölgesel ısıtmanın ana tedarikçisi olacak. Stadtwerke München (SWM) mevcut jeotermal tesislerin genişlemesine güveniyor ve Berg am Laim’de, aynı zamanda orta vadede Münih’teki evlere sıcak su gönderecek olan Isar Vadisi’ndeki Baierbrunn’da yeni tesisler inşa etmek istiyor. SWM’deki jeotermal enerji geliştirme başkanı Dietfried Bruss, basın toplantısında jeotermal enerji ile 560.000 hanenin ısı tüketimine karşılık gelen 350-400 MW (termal) potansiyel tahminlerini paylaştı.

SWM, Münih’in yeraltındaki enerji potansiyeli hakkındaki açıklamalar konusunda genellikle mütevazı olmayışı, şehrin temelde sadece musluktan alınması gereken büyük miktarlarda sıcak suyun, alçak dağ sıralarından gelen ve Alp sırtının altına inen bir Malm katmanında toplandığı jeolojik olarak benzersiz konumundan kaynaklanmakta. Özellikle Münih’in güneyinde yüksek sıcaklıklar bekleniyor. Tabii ki, bu başarılı olması garanti edilmeyen binlerce metre derinliğe kadar zorlu bir sondaj gerektirmekte. Bununla birlikte, sondaj ve madencilik teknolojisi ve yüzey dalgalarının üç boyutlu ses dalgaları yardımıyla oluşturulabilen görüntülerin araştırma yöntemleri de gelişmekte.

Son zamanlarda, SWM’nin Pullach ve Grünwald’daki jeotermal operatörlerle birlikte gerçekleştirdiği böyle bir sismik araştırma Isar Vadisi’nde cesaretlendirici sonuçlar gösterdi. Belediye şubesi 1 Şubat’ta Ottobrunn ve Brunnthal bölgesindeki Ebersberg ve Miesbach bölgelerine uzanan 177 kilometrekarelik bir alanda başka bir araştırma başlattı.

SWM’nin bu nedenle Brunnthal’da düzenlediği basın toplantısında, jeotermal proje yöneticisi Bruss, belediye kamu hizmeti şirketinin 2040 yılına kadar uygulanacak olan tüm planlarını tartıştı. Hedef, şehirdeki bölgesel ısıtmayı büyük ölçüde genişleterek, ısı ihtiyacını CO2 nötr şekilde karşılamak.

Stadtwerke, Riem ve Freiham’daki jeotermal enerji santrallerinin yanı sıra Unterföhring’deki kuzey termik santralinde kömür yakmaya alternatif bulmak için birçok yerde çalışıyor. Bruss’un dediği gibi 50 MW kapasiteli “Avrupa’nın en büyük jeotermal enerji projesinin” inşası, güney ısıtma tesisinde şehrin ortasında iyi bir ilerleme kaydediyor. Bruss, altı kuyunun sondajının tamamlanmak üzere olduğunu söyledi. Tesis, 80.000 hanenin ısıtma ihtiyaçlarını karşılayabilir. Berg am Laim’de aynı büyüklükteki bir santral tartışılıyor. Devlet sermayesinin “temel arzı” jeotermal enerjiden gelen ısı ile karşılanacak.

SWM’nin 2018’de gelecek vaat eden sismik çalışmadan sonra Baierbrunn’da bir enerji santrali kurmayı planladığı Isar vadisindeki planlar en gelişmiş olanları. Bruss’a göre bunun için altı kuyu planlanıyor ve bunun da 50 MW’lık bir çıkışı olması gerekiyor.

Ottobrunn ve Brunnthal bölgesinde SWM, yeraltının keşfedileceği mevcut yapılar üzerine inşa edilebilir. 2016 yılında şirket Kirchstockach (Brunnthal Belediyesi) ve Dürrnhaar’daki (Aying Belediyesi) özel operatörlerden iki jeotermal enerji santrali satın aldı. Sauerlach’taki tesisle birlikte SWM, üç yerden jeotermal akışkan üretiyor. Buna ek olarak, SWM, banliyölerdeki bölgesel ısıtma ağına büyük yatırım yapan küçük bir şirket olan Ottobrunn enerji hizmetini devraldı. SWM ayrıca Taufkirchen’de bir biyokütle enerji santraline ve bağlı bölgesel ısıtma ağına sahiptir. Ancak Bruss’a göre asıl amaç, üç tesisi Münih için kullanılabilir hale getirmek ve şehre bir bağlantı kurmak.

Kaynak: ThinkGeoEnergy