Haberler

Münster konseyi jeotermal enerjinin kullanımını oybirliğiyle onayladı

Munster, Almanya (kaynak: Michael Tepe / flickr, Creative Commons)
Merve Uytun 1 Kas 2022

Almanya, Kuzey Ren Vestfalya'daki Munster belediye meclisi, jeotermal enerjinin şehrin ısı tedarikinde bir dayanak noktası haline getirilmesini oybirliğiyle onayladı.

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya’daki (NRW) Münster şehir konseyi, sadece 18 dakika süren bir tartışmada oybirliğiyle jeotermal enerjiye geçiş lehinde oy kullandı. Daha spesifik olarak, konsey üyeleri jeotermal enerjinin şehrin ısı tedarikinde bir dayanak noktası olması gerektiği konusunda hemfikir oldu.

Kuzey Ren-Vestfalya Jeoloji Servisi, daha önce Münster ve Münsterland bölgesinin jeotermal enerjinin kullanımı için iyi bir yer olduğunu onaylamıştı. Bölgede 1000 ila 6000 metre arasındaki derinliklerde sondaj yapılarak sıcak akifere ulaşılabilir.

Münster belediye kuruluşu Stadtwerke Münster, Fraunhofer IEG ile “Jeotermal Enerji İttifakı”nı imzalayan NRW’deki beş belediye hizmet şirketinden biriydi. Daha yakın zamanlarda, Kuzey Ren-Vestfalya Jeoloji Servisi, NRW bölgesindeki yeraltı yüzeyini karakterize etmeyi ve jeotermal kaynaklarını daha doğru bir şekilde konumlandırmayı amaçlayan bir sismik araştırmanın tamamlandığını duyurdu.

Münster’de jeotermal enerjinin kullanımı konusunda herhangi bir muhalif görüş olmamasına rağmen, CDU fraksiyon lideri Stefan mevcut coşkunun sürmeyeceği konusunda uyardı. İlk kuyular açılacağı zaman olduğu gibi “muhaliflerin yüksek sesle çıkacağı” zaman da siyasi sebat gerekeceğini vurguladı. SPD konseyi Ludger Steinmann, proje şu anda yalnızca keşif aşamasında olduğu için kalıcı güce ihtiyaç duyulacağını söyleyerek bu ifadeyi destekledi.

Volt Meclis Üyesi Helene Goldbeck, Münster’in jeotermal enerji için bir pilot bölge olabilmesinden memnundu. Uzun vadeli hedef, şehrin önümüzdeki on yıl içinde çok sayıda yerel ve bölgesel jeotermal ısıtma ağına sahip olması.

Kaynak: ThinkGeoEnergy