Haberler

Muş’un Varto ilçesinde jeotermal kaynak keşfi

Muş, Varto, Hamurpet Gölleri (kaynak: Varto Belediyesi web sayfası)
Cannur Bozkurt 25 Oca 2021

Muş'un Varto ilçesinde gerçekleştirilen sondaj çalışmaları sonucunda, 39 derece sıcaklıkta, 45 litre/saniye debili jeotermal kaynak tespit edildi.

Muş’ta Valilik, Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından desteklenen “Muş’un Jeotermal Potansiyelini Belirleme ve Geliştirme Projesi” kapsamında olumlu gelişmeler paylaşıldı.

İlin Varto ilçesi, Alagöz Mahallesinde Maden Tetkik Arama (MTA) tarafından yapılan sondaj çalışması sonucu 39 derece sıcaklıkta, 45 litre/saniye debili  jeotermal kaynak tespit edildi.

Sıcak su kaynaklarının ilçede seracılığın ve jeotermal turizmin gelişmesine katkı sağlayacağını belirten Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Ertuğrul Avcı, konuya ilişkin şu açıklamada bulundu:

“Alagöz Mahallesi’nde yürütülen sondaj çalışması sonucu 860 metrede derinlikte sıcak su kaynağı tespit edildi. Suyun sıcaklığı 39 derece ve saniyede 45 litre sıcak su çıkıyor. Bundan sonra Varto’da jeotermal otel ve seracılık alanlarında projeler başlatılacak. Bunun mutluluğunu yaşıyoruz. Jeotermal kaynaklar, ilçemizin gelişmesi anlamında bir dönüm noktası olacak. Bu, ilk jeotermal sondaj çalışmamızdı. Bundan sonra da ruhsat sahalarımızdaki diğer kuyularımızı da açarak ekonomiye kazandıracağız.”

Kaynak: TRT Haber