Haberler

Naivasha’da Nairobi ile jeotermal alanı bağlayan demiryolu bağlantısı tamamlandı

Kenya'daki SGR demiryolunun trenleri (kaynak: KRC)
Cannur Bozkurt 23 Eki 2019

Naivasha ile Nairobi arasında açılan demiryolu bağlantısı ile, Olkaria'daki jeotermal santralleri yakınında planlanan endüstriyel oluşum, liman kenti Mombasa'ya kadar uzanan bir kargo hizmetinden faydalanabilir.

Kenya’nın başkenti Nairobi ile Naivasha’yı birbirine bağlayan Çin yapımı bir demiryolu hattı açıldı. Demiryolu bağlantısı sayesinde, Olkaria’daki jeotermal enerji santrallerine yakın planlanmış sanayi bölgesi, Mombasa’da ülkenin en önemli limanına bağlanmakta.

Reuters açıklamasında, endüstri bölgesinin gelişimi ertelenirken ve şu ana kadar Mombasa ile Nairobi arasındaki kargo hizmetlerinin kullanılamadığı görülürken, bu demiryolu hattının bölge gelişimi ve yatırımların artması için gerekli bir etki olabileceğini belirtti.

Kenya, Naivasha’da bir sanayi bölgesi açmayı planlarken, şirketlere üretime yatırım yapmaları için vergi indirimleri ve yakındaki jeotermal alanlarda üretilen elektrik için uygun tarifeler sunmayı planlamıştı. Bölgenin politikacıları demiryolunun gelişinin yatırımları arttıracağını umuyor. Nakuru yerel valisi Lee Kinyanjui, “Naivasha’da kurulmak isteyen sekiz büyük şirketimiz var” dedi. Kinyanjui hangi sirketler olduğunu belirtmedi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy