Haberler

Nikaragua, Mombacho jeotermal projesi için izin sürecini ilerletiyor

Mombacho yanardağı, Nikaragua (kaynak: flickr / Jean-Pierre Dalbéra, creative commons)
Cannur Bozkurt 1 Şub 2021

Nikaragua'nın devlet enerji şirketi ENEL, bir çevresel etki çalışmasının bulgularını iletmek için yakın zamanda düzenlenen bir toplantıyla Mombacho jeotermal projesini ilerleterek, Cosigüina jeotermal projesi için sondaj hazırlığı yapıyor.

Geçen hafta Nikaragua’nın devlet elektrik şirketi Nikaraguan Elektrik Şirketi (ENEL, Nikaragua’nın Empresa Nicaragüense de Electricidad) Mombacho Volkanı Jeotermal Projesi’nin üç derin keşif jeotermal kuyusunun sondajı ÇED sunumunu, belediye temsilcilerine, evanjelik liderlere ve topluluklara yaptı.

ENEL İcra Kurulu Başkanı Müh. Ernesto Martínez Tiffe, açılış konuşmasında bu tür bir projenin Nikaragua ulusunun kalkınması için hayati önem taşıdığının altını çizerek “[…] kardeş Japonya halkının ve hükümetinin yardımıyla bir proje geliştireceğiz. Kısa vadede Mombacho Volkanı’nda buhar alacak ve enerji üreteceğiz. Uzun yıllardır bölgenin keşfi üzerinde çalıştık ve buhar bulma olasılığı yüksek. 1.500 metreden daha derin kuyuları açtıktan sonra çalışmaya başlayacağız” dedi.

Mühendis Martínez Tiffer szölerine şöyle devam etti: “Kaynak (buhar) bulunduğunda, bir elektrik enerjisi üretim tesisinin kurulacak. Jeotermal, üretmek için petrol ithalatı gerektirmeyen doğal bir kaynaktır; toprak altından elde edeceğimiz buharla bir türbine gönderiliyor, o türbin dönmeye başlıyor ve bir jeneratöre bağlanıyor ve o jeneratör enerji sağlıyor”.

Çevresel Etki

Danışmanlık firmasının CEO’su MSc. Sandra María Sánchez, bu proje için birçok çevresel ve bilimsel bilginin elde edildiğine dikkat çekti; Ek olarak, Mombacho Doğa Koruma Alanı, Laguna de Mecatepe Doğa Koruma Alanı ve Manares Nehri’nin çevresel temeline ilişkin bir güncelleme var.

Proje hidrografik olarak Río San Juan de Nikaragua havzasında yer almaktadır, bu öncül temel alınarak bölgedeki iki nehir projeye etki etmektedir: El Pital ve Rio Manares, ancak Projenin en büyük alanı Manares’tedir. Nehir alt havzası.

Sánchez, veri toplama sırasında potansiyeli belirlemek için yüzey suyu ve yer altı sularında, özellikle Agua Agria Topluluğundaki mevcut kuyularda pompalama testlerinin gerçekleştirildiğini ve uzmanlara göre Doğal Rezerv’in çekirdek alanını açıkladı. Nehrin kapasitesi ve akışı çok geniştir, bu nedenle sondaj sürecinde herhangi bir sorun olmayacaktır.

Belirtmek gerekir ki, proje yaklaşık 5 km yol inşaatı, uluslararası düzenlemelere uygun bir yeniden yerleşim planı, nüfusla doğrudan temas kuracak bir iletişim planı; olay alanında Ekoturizmi Güçlendirmeye Yönelik Eylem Planı içeriyor.

Topluluk ana karakter olacak

ENEL İcra Başkanı, daha iyi erişim yollarına ve garantili çalışmalara sahip olacakları için en çok topluluğun fayda sağlayacağına işaret etti; “Burada gerçekleşecek gelişme çok, çok görünür olacak; işler, daha iyi ulaşım yolları, daha iyi okullar ve bir sağlık merkezi olacak ”.

Nandaime Belediye Siyasi Sekreteri Francisco Vanegas, projeyi iyi gözlerle ve olumlu bir şekilde görüyor ve bu topluluğun yakınında tüm ülkeye fayda sağlayacak bir projenin geliştirilmesinden heyecan duyuyor. Vanegas; “Sondajla daha iyi sosyal faydalar elde edeceğiz. ENEL ve katılımcılar net davrandılar ve etkinin olumlu olacağından eminim” açıklamasında bulundu.

Projenin önümüzdeki 5 yıl içinde tamamlanması bekleniyor. ENEL yetkililerine göre, en karmaşık aşama zaten sona erdi ve buhar bulma şansı yüksek. Bu nedenle projenin geliştirilmesi ve başlaması Ulusal Arabağlantılı Sistem (SIN) ve ülke için büyük fayda sağlayacaktır; özellikle Agua Agria sakinleri için.

Nikaragua’nın jeotermal enerji santralleri 77,5 MW Momotombo jeotermal enerji santrali ve Polaris Energy Nikaragua’nın 77 MW San Jacinto-Tizate jeotermal enerji santralidir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy